Vláda schválila novelu zákona, která se dotkne příspěvku na bydlení či okamžité hmotné pomoci

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Žadatelé o příspěvek na bydlení museli doposud každé tři měsíce dokládat příjmy a náklady na bydlení. Vláda se nyní dohodla na změně těchto podmínek, kdy by mělo stačit potřebné dokumenty doložit jednou za půl roku. Nejedná se však o jedinou změnu, která povede ke zjednodušení žádostí.

Novelu o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi schválila vláda ve středu a na tiskové konferenci ji potvrdil premiér Petr Fiala.

Zjednodušení procesu žádosti

„V době růstu cen energií roste jeho význam, zjednodušení této dávky je proto klíčové. Zbytečná administrativa by neměla lidi odrazovat. Pokud pomoc prokazatelně potřebují, tak by ji měli snadno získat. Slíbil jsem důkladnou revizi systému a nyní přicházíme s konkrétním řešením. Jeho součástí je vytvoření prostoru pro další zjednodušení digitálního procesu, tedy podávání žádostí bez nutnosti navštívit pobočku Úřadu práce,“ uvedl k novele ministr Jurečka.

„Zjednodušili jsme proces žádostí u příspěvku na bydlení, které souvisí s uplatňováním a prokazováním nároku na dávku a její výši. Snížíme tím i bariéru, která některým osobám bránila v požádání o dávku,“ uvedl pak premiér po jednání vlády.

Novela by měla částečně platit od pololetí a další část pak od října.

Výše příspěvku na bydlení se stanovuje z normativních nákladů, které vláda stanovuje každý rok v lednu. Tuto výši ovlivňuje vývoj cen energií, nájmů a dalších nákladů. Novela nově umožní vládě odhadnout i růst na další rok a tento odhad do výše příspěvku započítat.

Nově by se  o příspěvek žádalo jen jednou za půl roku a jednou podaná žádost bude mít platnost na neurčito a nebude se muset po roce obnovovat. Další změnou je, že nebude nutné podrobně rozepisovat náklady na služby. Doklady pak žadatelé budou mít možnost nahrát elektronicky například vyfocené mobilem.

Velmi vítanou změnou pak bude změna uznatelných příjmů u penzistů. Nově se do příjmů bude zahrnovat jen 70 % důchodu, a ne celý jako doposud.

„Změny velmi vítám. Je mi skoro 80 let a chodit každé 3 měsíce na úřad pro mě bylo velmi náročné. Zároveň neumím s počítačem, takže na úřad musím se vším osobně. Stejně tak vítám změnu uznatelných příjmů. Mám důchod 10 tisíc a nájem 9 tisíc. Nebýt syna, který se mnou bydlí, neměla bych po zaplacení nájmu ani na jídlo. Touto změnou by mohlo dojít ke zvýšení příspěvku, a tedy by mi z důchodu zůstalo více peněz,“ říká ke změně důchodkyně z Písku.

Mimořádná okamžitá pomoc

Kromě příspěvku na bydlení se změny dotknou i mimořádné okamžité pomoci. Zde vláda slibuje urychlení správního řízení, aby se žadateli pomoci dostalo co nejdříve. Také by se více mělo přihlížet k náhlým individuálním potřebám žadatele.

„V současné době, kdy jsme v rychlém sledu čelili pandemii, energetické krizi, vysoké inflaci a uprchlické krizi, je nutné tuto formu pomoci revidovat. Narůstá okruh lidí a domácností, které jsou přímo ohroženy například ztrátou bydlení nebo sociálním vyloučením, a přitom na ně nynější zákon nemyslí,“ vysvětlil ministr Jurečka.

Kromě výše uvedeného se novelou změní i maximální měsíční výše čerpání rodičovského příspěvku z nynějších 10 tisíc na 13 tisíc.

Zdroj: MPSC ČR, Vláda, E15, CNN Prima News

Autor: Soňa Jiroutová



Související články