Vláda schválila státní rozpočet. Schodek se vyšplhal na 280 miliard korun

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zbynek Stanjura
Zdroj: CNC / Profimedia

Vláda ve středu odpoledne jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na rok 2022, a to s celkovým schodkem 280 miliard korun. Informoval o tom ministr financí Zbyněk Stanjura, který zveřejnil o celé věci příspěvek na twitteru. Nyní čeká rozpočet na schválení Poslaneckou sněmovnou.

Celkové příjmy České republiky pro letošní rok by měly vyjít na 1613,2 miliardy korun. Výdaje pak podle informací ČTK budou ve výši 1893,2 miliardy korun. Poslanecká sněmovna vládou schválený návrh poprvé projedná v prvním čtení, které proběhne 18. února.

Rozpočet by měl podle plánů být schválen se vším všudy do konce března. Je to takto nastaveno, aby mohla vláda s rozpočtem již od měsíce dubna začít nakládat a hospodařit se zmíněnými penězi. V současné chvíli se řídí hospodaření státu rozpočtovým provizoriem.

Sněmovna do konce loňského roku neschválila nový návrh

Rozpočtové provizorium znamená, že dostávají jednotlivé kapitoly státního rozpočtu v každém měsíci peníze na výdaje do jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Dojít k tomu muselo z toho důvodu, že loni vláda nestihla do konce roku schválit nový státní rozpočet na letošek.

Předchozí vláda Andreje Babiše navrhla rozpočet se schodkem přes 370 miliard korun. Nová vláda ale odpověděla, že chce vypracovat návrh se schodkem pod 300 miliard korun. To se v současné situaci povedlo. V penězích jsou přitom zahrnuty i výdaje na penze nebo příspěvky na bydlení.

Rakušan se nedržel zpátky

Na twitteru se k celé informaci vyjádřil současný místopředseda vlády Vít Rakušan, který zmínil i práci bývalé ministryně financí Aleny Schillerové. Ta se nedávno musela vysvětlovat částky za pořizování propagačních fotek na instagram.

„Dojednávaný rozpočet napravuje předloženou hrůzu paní Schillerové. Nechceme šetřit na lidech, musí ale skončit populistické rozhazování a představa, že dluhy nikdo nemusí splácet. Je pro nás důležité v jakém stavu předáme zemi našim dětem. Náš návrh je protiinflační, krotí drahotu,“ napsal Rakušan.

Podle ekonomů jsou škrty ve vládních výdajích potřebné, zároveň ale upozorňují, že to zdaleka nestačí a v příštích letech budou muset být ještě daleko výraznější.

„Přepracovaný státní rozpočet je ambicióznější než zlaté pravidlo konsolidace, které radí seškrtat schodek veřejných rozpočtů z jedné třetiny skrz vyšší příjmy a ze dvou třetin skrz škrty ve výdajích. Poměr vychází na 20:80,“ řekla ČTK hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Zdroj: CNN Prima NEWS, ČTK, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články