Vláda schválila vstup Švédska a Finska do NATO. Turecko se k přijetí obou zemí staví odmítavě

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
NATO
Zdroj: Profimedia

Ve středu 18. května předaly Švédsko a Finsko žádost o přijetí do NATO. Zástupci obou zemí žádosti předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi. Ten rozhodnutí zemí přivítal. Země budou muset podepsat závazek o kolektivní obraně a přidat se k financování rozpočtu aliance. Přihlášku však nyní musejí schválit všechny členské země, avšak již nyní se vyjádřilo nesouhlasně Turecko. Naopak Česká republika žádosti obou zemí schválila.

„Jste naši nejbližší partneři a vaše členství posílí naši společnou bezpečnost,“ řekl podle iDNES Stoltenberg.

Česká republika vstup obou zemí schválila

Vláda České republiky vstup obou zemí do Severoatlantické aliance schválila. „Česká vláda vstup Švédska i Finska jednoznačně schválila,“ sdělil premiér Petr Fiala po jednání vlády.

„Rozhodnutí Švédska a Finska podat přihlášku do NATO vítám. Putinova agrese na Ukrajině donutila obě země přehodnotit jejich dlouhodobou politiku neutrality a požádat o vstup do aliance,“ uvedl Fiala.

Rozhodnutí vlády nyní musí schválit ještě Poslanecká sněmovna a Senát. Fiala však uvedl, že v tomto ohledu neočekává žádné komplikace.

Ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že Putin svou agresí docílil pravého opaku toho, co chtěl, protože Evropa se sjednocuje.

K rozhodnutí vlády se na twitteru vyjádřil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který s přijetím obou zemí souhlasí.

Turecko má výhrady

Zatímco některé země již přijetí Finska a Švédska do NATO odsouhlasily, tak Turecko má výhrady. Dle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obě země chrání skupiny, které Turecko považuje za teroristické.

Mezi tyto skupiny turecký prezident řadí Stranu kurdských pracujících (PKK) a další skupiny usilující o samostatný Kurdistán.

Na vyjádření Erdogana reagovaly obě země s tím, že do Ankary vyšlou své zástupce ze Stockholmu a Helsinek. Erdogan však uvedl, že zástupci jezdit nemají, protože zemím nedůvěřuje. „Přijedou nás přesvědčovat? Ať se tím neunavují,“ reagoval.

„Těm, kteří přijímají teroristy, neřekneme ano, až se budou chtít přidat k NATO,“ řekl podle Seznam Zpráv Erdogan a zkritizoval zbrojní embargo Švédka. To Švédsko zavedlo v roce 2019 po kritice Turecka za porušování lidských práv.

Zdroj: iDNES, Novinky, ČT24, Seznam Zprávy, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články