Vláda schválila zvýšení životního minima. Na zvýšení rodičovské se prozatím nedohodla

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Martin Přibyl CNC / CNC / Profimedia

Vláda Petra Fialy včera rozhodla o zvýšení existenčního a životního minima. Má tím pomoci domácnostem, které mají problémy kvůli neustále se zvyšujícím cenám energií, paliv i potravin. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka po jednání pro média uvedl, že se částky zvýší o 10 %.

Částky existenčního minima jsou důležitým milníkem při posuzování některých nároků na příspěvky od státu a také při stanovování jejich výše. Podle ČTK by se tento vládní krok měl dotknout zhruba 350 000 osob a státní rozpočet vyjde zhruba na 1,8 miliardy korun.

Ministerstvo si podle všeho uvědomuje, že situace s rostoucími cenami ve všech ohledech je velmi kritická. Především kvůli cenám energie ale má řada rodin velké problémy, a institut tak považuje za svou povinnost těmto lidem pomoci. K dalším plánovaným krokům prozatím vláda nepřistoupila.

Rodičovský příspěvek

Naposledy se životní minimum měnilo v dubnu roku 2020, připomíná iDNES. Jeho výše přitom doposud činila 3 860 korun, pro nezaopatřené dítě je od 1 990 do 2 770 korun podle jeho věku. Vláda podle všeho jednala také o růstu rodičovského příspěvku.

V tomto ohledu se ale prozatím představitelé na žádném výsledku neshodli. „Debata o tom není dokončena,“ uvedl Jurečka. Rodičovská činí v současné době 300 000 korun, zvedla se naposledy v dubnu a to o celých 80 000 korun. Rodič si určí, jak vysokou částku chce měsíčně pobírat a podle toho se liší i rychlost, jakou ji vyčerpá.

Dá se předpokládat, že v budoucnu vláda bude na toto téma ještě jednat a že se budou částky měnit. Otázkou ovšem je, jaké kroky bude vláda schvalovat dále, pokud ceny podle předpokladů stále porostou. Na to prozatím bohužel neexistuje žádná uspokojivá odpověď.

Vláda pomáhá i s integrací uprchlíků

Kromě navýšení životního minima vláda rozhodla také o tom, že celkem 5,2 miliardy korun věnuje na pomoc s integrací ukrajinských uprchlíků. Jedná se především o finance na začlenění žáků do škol, jak uvedl ministr práce po skončení jednání.

V současnosti je v České republice registrováno 125 000 dětí ve věku od tří do 18 let. Peníze budou využity na zařazení dětí do běžných tříd, adaptační skupiny pro mateřské a základní školy a kurzy češtiny pro školáky i ukrajinské učitele.

Nouzový stav, který byl vyhlášen začátkem března, vláda nakonec skutečně prodloužila až do konce května. Podle premiéra Petra Fialy se nouzový stav nijak nedotýká běžných obyvatel Česka a slouží pouze jako nástroj ke zvládání uprchlické krize.

Zdroj: ČTK, iDNES, ČT24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články