Vlastní bydlení se i nadále prodraží. Nejhůře je na tom Praha

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Bydlení
Zdroj: oatawa / Shutterstock.com

Po nárůstu cen nemovitostí v první polovině loňského roku nyní dochází k dlouho očekávanému poklesu cen bytů. I přesto však v Praze zájem o vlastní bydlení upadá, protože dle indexu společnosti UlovDomov vychází i nadále vlastní bydlení 2,4násobně dráž než bydlení v nájmu.

Nájmy se dle dostupných dat zvýšily během uplynulého roku o 5 až 22 procent v závislosti na lokalitě. Nejvyšší nárůst, tedy zmíněných 22 procent, zaznamenalo hlavní město.

Vlastní bydlení se nevyplatí

Pozvolný nárůst cen započal dle společnosti UlovDomov, která sdružuje prostřednictvím služby Ideální nájemce více než 2 000 nemovitostí, již na podzim roku 2021.

Její tisková zpráva uvádí, že zatímco v Brně došlo u bytů 2+kk ke zvýšení ceny o 672 korun, v Praze to bylo skoro 3 000 korun.

„Žijeme v pronájmu na Praze 10 v blízkosti metra něco málo přes rok. Při prodlužování smlouvy nám byl nájem zvýšen o 3 000 vzhledem k cenám energií,“ potvrzuje pro Přehledně Milan T., který žije s rodinou právě v bytě o rozloze 2+kk.

Ovšem výše pronájmu bytu v 2+kk v Praze oproti podzimu klesla o 850 Kč. Aktuálně tak vyjde pronájem takového bytu průměrně na 17 940 korun. A snížení hlásí i další realitní servery.

Dle indexu společnosti je tedy zatím stále výhodnější než splácení hypotéky. Index se pak liší dle lokality. Zatímco v Praze je jeho hodnota 2,4, tak například v Brně je 2,0, v Ostravě dokonce jen 1,4 a například v Plzni pak 1,9.

Česká národní banka závěry potvrzuje

Za pravdu dává společnosti i Zpráva o finanční stabilitě vydaná Českou národní bankou (ČNB). Ta potvrdila pokles cen bytů, ale zároveň dodává, že dostupnost vlastního bydlení je v Česku zhoršená. Dostupné je pouze pro úzkou skupinu vysokopříjmových domácností.

„Vzhledem k úrovni příjmů v tomto období, požadovaným úrokovým sazbám z úvěrů na bydlení a předpokládanému vývoji ekonomiky je mediánová domácnost schopna při dluhovém financování dosáhnout na průměrný byt jen při podstupování značného rizika budoucího nesplacení přijatého dluhu. Bezpečně dosažitelné tak jsou současné ceny bytů jen pro úzkou skupinu vysokopříjmových domácností,“ uvádí zmíněná zpráva.

Vyplývá z toho tedy informace, že i přes pokles cen je pro občany více než šestiprocentní hypoteční sazba nedostupná, a hypotéky tak raději odkládají. A tedy se pro majitele nemovitostí stává lukrativnější byty pronajímat, ne je prodávat.

„Na druhé straně ale také nejspíš poroste nabídka nemovitostí k pronájmu, protože mnozí dosavadní vlastníci budou odmítat prodej nemovitosti se slevou a raději daný byt nebo dům na nějakou dobu pronajmou v naději, že jeho cena zase povyroste,“ potvrdil tento trend pro server Echo24 hlavní ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navíc doporučuje zvýšit daň z nemovitosti jako způsob navýšení příjmů do státního rozpočtu. I to povede ke zvýšení výdajů na vlastní bydlení.

Život v Praze je nejdražší v republice

Praha skončila dle serveru Aktuálně, co se nákladnosti života týče, na 271. místě. Je tedy přibližně ve středu celosvětového žebříčku nejdražších zemí světa. Těchto měst je v žebříčku celkově 540 a například Brno skončilo na 306. místě a za ním pak následovala Olomouc, Plzeň a Ostrava.

Náklady jsou ve výzkumu porovnávány s americkým New Yorkem a náklady porovnává agentura na základě cen potravin, služeb a dopravy.

Dle zmíněného serveru se Praha nachází přibližně uprostřed i vzhledem k evropským městům, kde zaujímá 136. pozici z celkových 238 měst.

V rámci České republiky je však, co se nákladů na život týče, Praha na prvním místě.

Zdroje: UlovDomov, ČNB, Echo24, Novinky, Aktuálně

Autor: Soňa Jiroutová



Související články