Před budovou Nové radnice na Praze 1 se od 1. do 30. dubna objeví volně přístupná výstava s názvem Velká Praha – 100 let od sloučení Prahy s předměstími. Osm oboustranných panelů představí historické změny Prahy mezi lety 1922 a 1939 i další informace a místní zajímavosti.
Když 1. ledna roku 1922 vstoupily v platnost tři zásadní zákony, píše portál hlavního města, byla Praha spojena s 37 bližšími i vzdálenějšími příměstskými celky, a stala se tak jedním velkým územním a správním celkem. Dlouholetá snaha o sloučení obcí a měst do tzv. Velké Prahy tak byla úspěšně dokonána.
V období mezi dvěma světovými válkami bylo nesmírně důležité vytvořit silné reprezentativní město s prosperujícím hospodářstvím, které by jeho obyvatelům poskytovalo zdravotní a sociální péči na úrovni i dostatek vyžití ve volném čase.
100 let Prahy, jak ji známe dnes
Archiv hlavního města Prahy ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy připravil výroční instalaci, která na počest sta let od vzniku Velké Prahy popíše návštěvníkům historické pozadí tohoto rozhodnutí, na němž měla zásadní podíl tehdejší městská správa a její reprezentanti.
Magistrát jim touto výstavou chce vzdát hold. Oněch sto let uplynulo konkrétně 1. ledna letošního roku.
Město nezapomnělo ani na Miladu Horákovou
Část výstavy je věnována i Miladě Horákové, jakožto mnohaleté pracovnici v oblasti městské sociální politiky.
Dále výstava zmiňuje významnou událost zbudování Masarykových domů, tedy ústavů sociální péče hlavního města Prahy v Krči, kde v současnosti sídlí Fakultní Thomayerova nemocnice, nebo výstavbu řady moderních školních zařízení.
Nebojí se ale ani těch méně veselých událostí, například popisuje hospodářskou a politickou situaci 30. let 20. století nebo důsledky válečného a poválečného vývoje.
Výstavu si mohou užít i cizinci, vedle češtiny je také v anglickém jazyce.
Zdroj: Archiv hl. m. Prahy, Praha
Autor: Veronika Holcová