Výsledky maturit se oproti předchozím rokům zhoršily. Největší problémy dělá čeština

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
maturita
Zdroj: Shutterstock

Letošní státní maturity dopadly v porovnání s loňským rokem o něco hůře. Celkem 13,7 % z těch, kteří šli letos ke zkouškám poprvé, neuspělo. Loni to přitom bylo pouze 11,2 %. Dá se ale předpokládat, že je to způsobeno i loňskými upravenými podmínkami, které byly nastaveny v rámci koronavirové pandemie.

Oproti roku 2019, kdy probíhaly zkoušky naposledy běžným způsobem, totiž úspěšnost stoupla. Podle webu Cermatu tehdy neprošlo maturitou 14,1 % studentů. Největší problémy dělá dlouhodobě žákům čeština. U té také stoupla meziroční neúspěšnost z 4,7 % na téměř 10 %.

Naopak v matematice se studenti výrazně polepšili, letos jich propadlo o 6,5 % méně než předchozí rok. Matematiku si přitom vybralo letos pouze 17 % žáků, zbytek upřednostnil cizí jazyk, ve velké většině se jednalo o angličtinu, kde byla úspěšnost velmi vysoká.

Ani delší čas nepomohl

Ke státním didaktickým testům se přihlásilo letos zhruba 73 800 studentů. Oproti roku 2019 a 2020 dostali žáci tentokrát o něco delší čas na jejich vypracování. V českém jazyce měli celkem 85 minut čistého času, což je o 10 minut více než před dvěma lety.

Prodloužily se také časy u testů v angličtině, a to ze 100 na 110 minut, v matematice dostali pak žáci času dokonce o 15 minut více, celkově tedy 135 minut. Ministerstvo školství změny zdůvodnilo tím, že se delší čas osvědčil v minulém školním roce. Tehdy byl prodloužen jako reakce na dálkovou výuku, která kvůli covidu trvala několik měsíců a zhoršila žákům podmínky přípravy na maturitní zkoušky.

Jenomže se ukázalo, že delší časy letos studentům nijak výrazně nepomohly a jejich výsledky byly oproti loňskému roku značně horší. Zda bude pro další roky uvažováno o nějakých jiných změnách státních maturit, zatím ministerstvo neuvedlo.

Polepšili se v cizích jazycích

Ačkoli podle celkových výsledků se studenti v maturitních zkouškách zhoršili, v některých případech došlo i k jistému posunu. Kromě zmíněné matematiky například také v němčině. Tu si jako cizí jazyk pro maturitu vybralo 963 maturantů, tedy pouze něco okolo 3 %.

Pouze 16,6 studentů v testu neuspělo, což je o 2 % méně než před rokem. Maturitu z ruštiny nesložilo 10,1 % žáků. Na zkoušky ze španělštiny se přihlásilo pouze 152 lidí a z francouzštiny 70 jedinců. Ve všech jazycích se přitom úspěšnost mírně zlepšila.

Žáci, kterým se nepodařilo maturitní zkoušku letos v květnu splnit, budou mít možnost si didaktické testy napsat v září, konkrétně hned první týden, a to do 1. do 6. dne v měsíci. Stejná pravidla platí pro ty, kteří se z květnových zkoušek museli z jakýchkoli důvodů omluvit.

Zdroj: Cermat

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články