Celá Evropa se potýká s extrémními horky a výstraha před nebezpečím platí už i pro Českou republiku. Například v úterý padly teplotní rekordy na sedmi stanicích u nás. Kromě častých výjezdů záchranářů navíc varují meteorologové před vznikem požárů, vlivem počasí také na Břeclavsku uhynuly tisíce ryb.
V posledních dnech vyjíždí záchranáři Středočeského kraje průměrně ke 30 případům zkolabování z následků vedra denně. Pro iDNES situaci popsal například mluvčí středočeských záchranářů Marek Hylebrant, podle kterého to ještě před pár dny bylo jen 10 případů, počet ale rychle roste.
„Většinou šlo o klasické kolapsové stavy z horka, ale samozřejmě spojené s chronickým onemocněním. S horkem se zhoršuje stav chronicky nemocných. Není to nic, co by záchranka nebyla schopná zvládat. Třicet výjezdů navíc pro nás není nic strašného, dá se to zvládnout,“ sdělil.
Požáry napříč Evropou
Řada evropských zemí bojovala v posledních dnech s požáry, které se kvůli obrovskému suchu rychle šíří a je problém je zastavit. Na sociálních sítích se objevily například fotografie ohně, který zachvátil okolí Londýna. Tam v úterý bojovali s rekordními teplotami 40 °C.
This happened just yesterday in my country, and several people lost their homes. I know other fires have happened across other parts of Europe too, all due to the intense heat we’ve had recently. And yet you still have people saying why should we care + pic.twitter.com/2AQkRgTyLO
— ~Hannah~ (@obxbellarke) July 20, 2022
Od 12. července bojují hasiči s požáry lesů také ve Francii. „Francie bude muset kvůli klimatické změně, jejímž důsledkem jsou ničivé požáry, uskutečnit strukturální změny,“ prohlásil ve středu prezident Emmanuel Macron při návštěvě departementu Gironde.
Vedra překonávající teplotu 40 °C se dostávají už i do Maďarska a Německa, varování platí také pro Českou republiku. V mnoha zemích je sice zatím situace daleko horší než u nás, na druhou stranu už tak u nás ale teplé počasí napáchalo řadu škod.
Tisíce uhynulých ryb
Z Dyje na Břeclavsku včera hasiči a rybáři začali lovit tisíce uhynulých ryb, píše Břeclavský deník. Ty vlivem horkého počasí neměly dostatek kyslíku, protože se přemnožily sinice. Došlo tak k obrovskému úhynu, který se dá podle předpokladů vyjádřit v tunách. Serveru CNN Prima NEWS to sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
„Sinice mají příznivé podmínky pro rozmnožení kvůli horkému počasí, nízkým průtokům a živinám. Hlavní živinou je fosfor, který se dostává do řek nejčastěji proto, že čistírny nedostatečně fosfor odstraňují při čištění,“ upřesnil.
„Byli to kapři, candáti, sumci, amuři, tolstolobici, cejni a další. Odhadované množství jsou jednotky tun, ale práce ještě pokračují, takže je to těžko říct,“ sdělil témuž serveru starosta Bulhar na Břeclavsku Jiří Osička. „Na žádost obce provádíme sběr uhynulých ryb ve spolupráci s rybářským svazem,“ doplnil jeho slova mluvčí hasičů.
Zdroj: iDNES, Echo24, CNN Prima NEWS, Břeclavský deník, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová