Tohlejsmeprozili.cz je nový vzdělávací webový portál vědců Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR. Internetový portál ukazuje specifickou část historie 20. století a zaměřuje se především na vzdělávání seniorů. Ti, a nejen oni, si mohou pustit výukový film, stáhnout si pracovní listy či přispívat do diskuze.
Originální web představila Akademie věd České republiky na svém facebooku ve středu 21. září. „Tohle jsme prožili: nový web pomůže seniorům vzdělávat se i hledat prameny k dějinám 20. století,“ vysvětluje ústav ve svém popisku.
Lidé si mohou připomenout události a pustit se naučný film
Na webu je k dispozici časová osa, která mapuje události let 1916 až 1992. Nejedná se však o historické mezníky, jako spíše o zajímavosti, které si senioři mohou pamatovat.
Všechny události jsou navíc přiřazeny ke čtyřem výukovým filmům. Ty nesou názvy: Voda je živel s tématem protržení Desné přehrady, dále Boj s nemocemi, zde se zase popisuje například vymýcení dětské obrny. U filmu Příprava na válku se lidé dozví o jednotném systému branné výchovy a v posledním snímku Blahobyt v krizi zase něco o měnové reformě roku 1953.
Podle oficiálních stránek Akademie věd ČR jsou filmy vytvořeny na základě scénářů historiků z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR a režíruje je Ivo Bystřičan.
Návštěvníci spolu mohou diskutovat
U každého tématu je připraven kvíz, zajímavé pracovní listy a odkazy na další zdroje. Lidé spolu také mohou pod příspěvkem diskutovat či napsat správcům své vlastní vzpomínky. Ti je pak mohou na webu zveřejnit i pro ostatní návštěvníky.
„Chceme upozornit na skutečnost, že dnešní senioři podobné krizové momenty již dříve překonali, jak zazní v závěru jednoho z dílů dokumentu, ‚žádná krize netrvá věčně‘, což zejména v kontextu dnešních krizí může být povzbuzením,“ vysvětlil na stránkách Akademie historik Martin Jemelka.
Ukázka historických pramenů dostupných z pohodlí domova
Zvláště poučná může být pro seniory část nazvaná Prameny online. Ta pomáhá především starším lidem orientovat se v historických pramenech dostupných online. Lidé se tak dozví něco o fungování matrik či obecních kronik a také zjistí něco o historických mapách či dobových novinách.
Instruktážními videi je provede archivářka Soňa Martinovská a populární herečka Eva Holubová. Ta ale se svou účastí na projektu chvíli váhala. „Na to teda zapomeňte, já internet úplně nesnáším,“ uvedla. Nakonec jí ale smysl projektu přinutil změnit názor.
„Díky online zdrojům můžeme svou zkušenost opravdu obohatit o skryté a netušené souvislosti. Dokonce můžeme sedět doma a cestovat prstem po mapě – a s druhou rukou na internetu, který umožňuje přístup k fantastickým digitalizovaným artefaktům minulosti,“ uzavřel představení webu režisér, scenárista a sociolog Ivo Bystřičan.
Zdroj: Tohlejsmeprozili.cz, Akademie věd České republiky, Facebook
Autor: Markéta Mladá