WHO varuje před novými subvariantami, které způsobují nárůst nakažených. Česká republika očekává další vlnu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ockovani Covid
Zdroj: Shutterstock.com

Šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge vyzval evropské státy, aby neomezovaly testování. Očekává totiž, že nové subvarianty viru budou mít za následek vysoké počty nakažených. Jeho slova potvrzují čísla z jednotlivých zemí, která se za poslední měsíc ztrojnásobila.

Sedmou vlnu již vyhlásila například Francie. Portugalsko, Německo či Rakousko také varují před zvyšujícími se čísly.

Za zvyšujícími se čísly jsou nové subvarianty

Po dvou letech restrikcí si občané České republiky oddychli, když byla všechna opatření zrušena a vypadalo to, že boj s onemocněním covid-19 skončil. Nyní se však ukazuje, že oslavy konce byly předčasné a virus má tendenci neustále překvapovat. Že dorazí podzimní vlna, s tím mnoho odborníků počítalo. Že se však objeví letní vlna, to nečekal skoro nikdo.

„Protože země v Evropě zrušily dříve zavedená opatření, bude se virus během léta rychle šířit,“ sdělil dle České televize Kluge. Hlavní příčinou jsou nové subvarianty BA.4 a BA.5.

„Podvarianta omikron BA.5 je nejhorší verzí viru, kterou jsme dosud viděli,“ vyjádřil obavy také americký vědec Eric Topol a dodal, že nejnebezpečnější je její schopnost nakazit i lidi, kteří byli vůči viru imunní.

„Naše doporučení stále platí,“ dodal Kluge s tím, že i nadále by lidé měli nosit respirátory v místech, kde je velké množství lidí. Upozornil také, že očkování je velmi důležitou prevencí a věří, že proočkovanost obyvatel Evropy nepovede k závažnějším dopadům nové vlny.

Kluge upozornil evropské státy na to, že když přestanou testovat, tak to neznamená, že virus zmizel. „I nadále infikuje lidi, mění se a zabíjí,“ řekl.

Pod evropskou pobočku WHO spadá přibližně 50 států, jejichž situaci pobočka kontroluje. Denní počet nakažených v současné době činí přibližně 500 tisíc lidí, zatímco v květnu to bylo přibližně 150 tisíc lidí.

Aktuální situace v České republice

Nárůst zaznamenává i Česká republika, kde počty nakažených od začátku května poprvé přesáhly tisíc osob denně. Čísla je však třeba brát s rezervou, protože se málo testuje.

Stoupá také množství hospitalizovaných lidí s onemocněním covid-19. Začátkem června se v nemocnici nacházelo přibližně 100 osob, nyní je zde dvojnásobek.

Oproti okolním zemím zde však neplatí žádná opatření. V Německu například stále platí povinnost nošení respirátorů v dopravních prostředcích.

Na rostoucí čísla upozorňuje také předseda Společnosti infekčního lékařství a primář infekčního oddělení ústecké nemocnice Pavel Dlouhý.

„Očekávali jsme, že přijde letní vlna, a to zejména s tím, že se v západní Evropě objevily nové varianty viru. Máme výhodu, že je Česká republika vždy o trochu pozadu. Máme dva, tři a někdy i čtyři týdny času, abychom se připravili, abychom věděli, co nás čeká,“ sdělil.

„Je to vlna, která se dala očekávat na přelomu jara a léta. Přišla o něco později, než jsme předpokládali,“ uvedl pro iDNES ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ten také dodal, že ve druhé polovině července by měl nynější nárůst vrcholit, a to až 20 000 případy denně. Dodal však, že není důvod zavádět povinné respirátory ani plošné testování.

Kromě jiných ukazatelů roste i incidenční číslo. Za posledních sedm dní připadá v Česku na 100 000 obyvatel 53 nakažených (před týdnem byla hodnota 31). Nejhorší situace je nyní v Praze, kde na 100 000 Pražanů připadá 131 nakažených.

Aktuální situaci v ČR si můžete i nadále prohlédnout na webových stánkách ministerstva zdravotnictví.

Zdroj: WHO, Česká televize, Přehledně24, MZ, iDNES

Autor: Soňa Jiroutová



Související články