Z mladíka se stala žena, z dívky stařena. Zpackané kopie Mánesova kalendária na pražském orloji si 4 roky nikdo nevšiml

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
prazsky orloj
Zdroj: Tonda Tran TONDA TRAN / CNC / Profimedia

Staroměstský orloj v Praze se pyšní už čtyři roky novou kopií Mánesova kalendária. Problém je ale v tom, že původní autor by nejspíš většinu z tváří nepoznával. V roce 2018 došlo k rekonstrukci, při které byly portréty změněny. Až dodnes ale nikdo jejich kvalitu nezpochybňoval. Nyní se celá situace změnila.

Až v současné době se řeší, že jde o velmi nezdařilou napodobeninu, dokonce podle některých snad prý i o vtip, který se nedá za umělecké dílo ani považovat, píše Deník N. Na Památkovou inspekci ministerstva kultury dorazil před týdnem podnět k přezkumu Mánesova kalendária, který aktuální kauzu spustil.

Autor této stížnosti dokazuje, že se kopie v mnoha ohledech liší od originálu, ptá se, jak je to možné a žádá o důsledné přezkoumání. Milan Patka z Klubu Za starou Prahu v dokumentu například upozorňuje na změny v mnoha obličejích, v některých případech se dokonce z mužských postav staly ženy.

Nepochopitelné poškození památky

„Na dolním ciferníku pražského orloje je na první pohled krásná, zářící, nová kopie kalendária. Ale při bližším pohledu je, v současném provedení, na mnoha místech zbytečně a nepochopitelně poškozená s výrazným pozměněním Mánesova autorského zobrazení,“ uvádí v příspěvku ve věstníku Klubu Za starou Prahu Patka.

Návštěvníci mohou na orloji vidět napodobeninu původní práce Josefa Mánese. Ta je uschována v Muzeu hlavního města Prahy. Problém je ale v tom, že dílo, které je turistům denně na očích, se od originálu v mnohém liší a někteří lidé to mohou považovat za zneuctění památky.

Kalendárium zobrazující jednotlivá znamení prošlo při rekonstrukci významnými změnami, které jsou až zarážející. Místo panenské postavy symbolizující znamení Vah z orloje shlíží na okolí starší žena s šedými vlasy. Znamení Vodnáře v podobě ženy nahradila tvář mužská, v jiném případě zase mladíka s delšími vlasy zastoupila žena.

Celý problém řeší Památková inspekce

Současnou podobu pražského orloje podle Deníku N, který na kauzu upozornil, kritizuje řada památkářů. Patří k nim například i velká jména jako restaurátor Jiří Lauterkranc nebo Pavla Machalíková z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Nyní řeší celou situaci Památková inspekce ministerstva kultury. „Neumím odhadnout, kdy požadované podklady obdržíme a co z nich bude možné k dané věci dovodit,“ uvedl její ředitel Martin Zídek, podle kterého si ústav vyžádal podklady od pražského magistrátu a z Národního památkového ústavu.

Jak je možné, že k něčemu takovému došlo? Na to se snaží odpovědět řada odborníků, nicméně je výsledek velmi nejistý. „Oprava orloje byla součástí rekonstrukce celé věže Staroměstské radnice.  Finální vzhled orloje jsme při opravách kromě památkářů konzultovali i s dalšími odbornými institucemi a odbornou veřejností,“ uvedl podle iDNES mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zdroj: Za starou Prahu, Deník N, iDNES, Blesk, Seznam Zprávy

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články