Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý byl za braní úplatků a manipulaci zakázek odsouzen na 7 let odnětí svobody a dostal peněžitý trest ve výši 10,95 milionů Kč. Kromě toho soud podmínkou potrestal i právníka Davida Michala nebo bývalou účetní nemocnice Emilii Bialešovou. Jde o první pravomocné rozsudky v této spletité kauze.
Kauza Homolka je rozdělena do tří větví. První pravomocné rozsudky dnes padly u druhé z nich. Ta se měla týkat ovlivňování tří zakázek: právnických, účetních a poradenských služeb.
Soud kromě exředitele nemocnice Dbalého potrestal i jeho bývalou účetní, která dostala tříletou podmínku, či advokáta Davida Michala, jenž kromě dvouleté podmínky dostal i pokutu ve výši skoro dva a půl milionu. Poradci Josef Kantůrek a Zdeněk Čáp musí zaplatit 1,6 milionu.
Deník
Vladimír Dbalý byl odsouzen za přijímání úplatků a manipulování s veřejnými penězi, k nimž měl při svém postu ředitele Nemocnice Na Homolce přístup.
Nejvýznamnějším důkazem celé kauzy byl deník, který si exředitel nemocnice vedl. Ten u něj v počítači police zajistila pod názvem Director’s diary. Do něj si detailně zapisoval nejen své schůzky či přijaté úplatky, ale i pocity či drogové zážitky.
Byla v něm nalezena i jeho fotka se štosy peněz. Před nimi je položený lísteček, na kterém je napsáno „cca 28 000 000 Kč“.
Proti deníku brojila většina obžalovaných včetně samotného Dbalého. Podle něj nešlo o reálnou autobiografii, ale fiktivní knihu, kterou chtěl vydat.
Když však policie některé skutečnosti z knížky srovnala s reálnými událostmi, zjistila, že data sedí, a soud jej tedy nakonec uznal za věrohodný důkaz. „Mimořádně pečlivě si vedl i další záznamy (soupisy a seznamy), protože měl zjevně rád přehled,“ odůvodnila například věrohodnost deníku soudkyně Silvie Slepičková z Městského soudu v Praze.
Kromě této je Dbalý obviněn i v dalších větvích případu. V první byl odsouzen pražským Městským soudem již v roce 2018 za tunelování nemocnice při zakázkách na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože.
Proti rozsudku se však odvolal, a bude se tak i touto kauzou zabývat Vrchní soud. Třetí větev se zabývá například dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie.
Z chirurgie na kokain
Policie zabavila Dbalému majetek v hodnotě zhruba 50 milionů korun, což je suma, kterou bude muset nemocnici zaplatit jako náhradu škody.
Bývalý ředitel státní elitní nemocnice přitom býval uznávaným neurochirurgem. Ve svém deníku z dob, kdy už byl ředitelem, však spíše, než o záchraně lidských životů píše o častém opojení kokainem či jinými návykovými látkami.
O případu vyšla již v létě loňského roku kniha Sněžím! Deník bílé mafie od Radka Kedroně, který tamní kauzu zasazuje do mnohem širšího kontextu organizovaného zločinu.
Autor: Petr Hejčl