Toaletní papír je nejen základní hygienická potřeba, ale také spolehlivý ukazatel krize. Tato jeho vlastnost zafungovala i nyní a jeho ceny opět stoupají. Může za to nejen válka na Ukrajině, ale také krize na trhu s bydlením. Dokonce je možné, že se s hebkým toaletním papírem budeme muset na nějakou dobu rozloučit.
Poslední velkou „toaletní krizi“ zažilo Československo v roce 1988. Situaci musel tehdy řešit samotný Ústřední výbor Komunistické strany Československa. Takto dramatická situace zřejmě nehrozí, je ale pravděpodobné, že si za toaletní papír budeme muset pořádně připlatit.
Cena toaletního papíru letí v posledních dnech vzhůru, a to hned z několika důvodů. Vše začalo epidemií covid-19, mnoho firem totiž tehdy pracovalo v omezeném režimu, což zmenšilo objem výroby.
Cenu toaletního papíru ovlivnil covid i válka na Ukrajině
Další rána přišla v podobě války na Ukrajině, a to nejen kvůli enormnímu zvýšení cen energií, ale také kvůli sankcím, které na Rusko uvalilo mnoho zemí. Ruská federace si to nenechala líbit a sama uvalila embargo na nějaké své komodity.
Jednou z nich bylo i březové dřevo, právě to je při výrobě toaletního papíru zásadní, obzvláště u jeho měkčích druhů. Na situaci upozornil web Newstream s odkazem na americkou agenturu Bloomberg.
Dřevo z těchto stromů plní důležitou roli při výrobě kvalitní buničiny, a to díky krátkým vláknům, které obsahuje. Podle Bloombergu finský výrobce papíru Stora Enso uvedl, že společnost prozatím hledá jiné výrobní postupy, které by jej mohly nahradit.
Ve hře je také varianta s jiným druhem dřeva, které má ale delší vlákna. Takový toaletní papír bude sice pevnější, ale také méně měkký a výrazně dražší.
Lidé přestávají stavět a toaletní papír podražuje
V poslední době ale zdražuje hygienické potřeby také úplně jiný obor, a to stavebnictví, respektive krize v něm. Mnoho stavebních projektů bylo v poslední době omezeno či úplně zastaveno. Tím pádem se zastavila i výroba stavebních materiálů, a tedy také dřeva.
Podle Los Angeles Times v Kanadě, která je největším světovým producentem jehličnatého řeziva, skončila v posledních měsících až třetina pil, které vyráběly dřevěné stavební materiály. Právě jejich vedlejším produktem je buničina, která nyní chybí.
Výsledkem je nevyhnutelné zdražení
Výpadek surovin tak vede k nevyhnutelnému. Některé papírenské závody zavírají a jiné se rozhodly přenést odpovědnost na koncového zákazníka, tedy zdražit. Podle zpravodajského webu jeden z amerických prodejců toaletního papíru zvýšil za poslední tři měsíce cenu výrobků o 9,7 %.
Podle agentury Bloomberg se kanadský výpadek snaží nahradit výrobci ze Švédska a Finska. Bez kvalitního dřeva je ale už nyní jasné, že hebký toaletní papír bude stále více nedostupnou komoditou.
Zdroj: Bloomberg, Newstream, Los Angeles Times
Autor: Markéta Mladá