Zastupitelé Prahy 3 odsouhlasili přejmenování ulice Koněvova, nyní bude mít rozhodující slovo Rada hlavního města Prahy

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Konevova
Zdroj: Profimedia

Zastupitelé Prahy 3 rozhodli o tom, že Koněvova ulice, která své jméno nese od roku 1947, bude přejmenována na Hartigovu. Rozhodnutí ještě není definitivní, poslední slovo má totiž Rada hlavního města Prahy.

Ivan Stěpanovič Koněv, po kterém se ulice jmenuje, velel vojenským operacím, které skončily osvobozením Prahy v květnu 1945.

Následně se ale v roce 1956 angažoval v krvavém potlačení maďarského lidového povstání a v roce 1968 se podílel na invazi spřátelených vojsk do tehdejšího Československa. Právě z toho důvodu byla radnicí Prahy 6 odstraněna jeho socha a nyní se řeší přejmenování zmiňované ulice na Praze 3.

Průzkum mezi obyvateli

Radnice Prahy 3 provedla průzkum mezi lidmi s trvalý bydlištěm a podnikateli v Koněvově ulici v květnu. V průzkumu z 3 689 oslovených obyvatel odpovědělo pouhých 944. Celých 74,5 % oslovených se tedy nevyjádřilo a radnice z toho vyvodila závěr, že se pro občany nejedná o zásadní téma.

Z 262 oslovených provozoven se vyjádřilo pouhých 42, tedy se nezúčastnilo 84 % z nich.

Výsledky však hovořily proti přejmenování ulice. Pokud budeme vycházet z počtu odevzdaných hlasů, tak 71 % bylo proti přejmenování a 29 % pro.

„Za údaj s největší vypovídací hodnotou považuji údaj o účasti v průzkumu. Zatímco na sociálních sítích se zdálo, že téma přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu budí opravdu obrovský zájem a že je tu velká část obyvatel této ulice, kteří se proti tomu staví, samotný průzkum ukázal, že pro většinu místních to zřejmě není podstatné téma,“ vyjádřil se radní pro kulturu a strategické plánování Prahy 3 Pavel Křeček. Ten je zároveň předkladatelem návrhu.

„Od začátku jsem měl jako člověk s trvalým bydlištěm v Koněvově ulici pochopení pro obavy z administrativní zátěže, kterou by přejmenování přineslo. Osobně jsem se zúčastnil řady jednání s úřady, abych zajistil pro případ přejmenování ulice co nejmenší administrativní povinnosti pro občany. A to se povedlo. Vše, co by bylo potřeba změnit, tedy například občanské průkazy a technické průkazy u majitelů aut, by bylo osvobozeno od jakéhokoliv poplatku, a tedy zdarma. Další důležitou zprávou je, že drtivá většina úkonů by se obešla bez osobní účasti občanů,“ dodal ke svému záměru.

Opačný výsledek pak měla online anketa pro osoby, které v Koněvově ulici žijí, pracují či studují. V rámci této ankety se 63 % vyjádřilo pro přejmenování a 37 % proti.

Zastupitelé rozhodli o přejmenování

V úterý 21. června proběhlo hlasování zastupitelstva Prahy 3 a 23 z 28 přítomných zastupitelů bylo pro přejmenování. Tři zastupitelé se zdrželi a dva nehlasovali.

Usnesení zastupitelstva o přejmenování ulice zahrnuje tříměsíční odklad přejmenování z důvodu administrativních úkonů.

Jedním z návrhů, který však přes zastupitelstvo neprošel, bylo rozdělení ulice Koněvova na dvě části. Až po Ohradu by došlo k prodloužení ulice Husitské a od Ohrady by ulice měl jiný název. Toto by však musela doprovázet změna orientačních čísel a s tím zastupitelé nesouhlasili.

Debata před schválením trvala 2 hodiny a její součástí byla například i prezentace jednoho ze zastupitelů, který navrhoval přejmenování ulice po koni Járy Cimrmana jménem Vov.

Přejmenování kritizovala zejména opozice. „Je tam spousta různých dílčích úkolů, které ti lidé budou muset udělat, vedoucích k obrovské ztrátě času,“ uvedl například David Tacl z hnutí ANO.

O ulici se již jednalo

O přejmenování Koněvovy ulice se jednalo již v roce 2019 na základě petice, která žádala o přejmenování na ulici Marie Terezie.

Zastupitelstvo tehdy nechalo vypracovat analýzu historické role maršála Ivana Koněva a následně nechala instalovat tabulky, které obyvatele informují o jeho skutcích.

Po odstranění sochy Koněva na Praze 6 se opět začalo řešit možné přejmenování ulice.

„Historie i současné dění ukazuje na rizikovost pojmenovávání ulic po osobnostech vojenského a politického života komplikovaného 20. století. Na druhou stranu má Praha 3 velký dluh vůči osobnosti, která se bezpochyby pozitivně zapsala do historie Žižkova, a tou je Karel Hartig, stavitel, první starosta obce Žižkova, vlastenec a všestranně činorodý člověk, stopy jehož působení nacházíme na Žižkově dodnes,“ vysvětluje výběr nového jména Křeček.

„Kdyby šlo jen o výměnu občanky, bylo by to v klidu, ale když mě jen z první napadne, kde všude bych musela řešit změnu trvalého bydliště… Banka, pojištění, zdravotní pojišťovna, všechny možné aplikace,“ řekla pro PrahaIN jedna z obyvatelek.

„Vlastním firmu, která má sídlo v ulici Koněvova. Průzkum jsem, myslím, zaznamenal, ale je pravda, že jsem mu nepřikládal velký význam a řešil jsem jiné záležitosti. Nyní, když přejmenování ulice nabírá reálnější rozměry, budu určitě zásadně proti. Bude to pro naši firmu znamenat administrativní zátěž a finanční výdaje za nové reklamní předměty, vizitky či cedule,“ řekl pro Přehledně24 podnikatel se sídlem v Koněvově ulici.

Dá se tedy předpokládat, že lidé se začnou nyní více ozývat a proti přejmenování protestovat.

Zdroj: Praha 3, iDNES, PrahaIN, Novinky

Autor: Soňa Jiroutová



Související články