Ačkoliv se již nějakou dobu mluví o tom, že se posouvání času zruší, výsledek jednání je zatím v nedohlednu. A tak nás opět v noci ze soboty na neděli čeká posouvání času o hodinu zpět.
V rámci zimního posunu času dochází k posunutí času o hodinu zpět oproti běžnému časovému pásmu. Lidově řečeno, budete moci spát o hodinu déle.
O zimní čas se nejedná
Důvodem, proč byl v roce 1946 v Československu zaveden zimní čas, byly dle tehdejší vlády hospodářské důvody. Wikipedia uvádí, že elektrárnám v té době chybělo 10 procent výkonu k překonání ranní a večerní špičky. Od zavedení zimního času si vláda slibovala rozložení zátěže dodávky elektrického proudu.
Zákon č. 212/1946 Sb. nebyl nikdy zrušen a plynule přešel do právního řádu Česka i Slovenska, které tak mohou kdykoliv vyhlásit zimní čas. Ani jedna z republik to však neučinila.
Možná jste teď zmatení, protože zimní čas přece každý rok používáme. Ve skutečnosti však zimní čas platil v Československu naposledy od prosince 1946 do února 1947.
Aktuálně se tedy nejedná o zimní čas tak, jak jej zná zákon, ale o posun všech časových pásem dle pravidel Evropské unie, který se provádí pravidelně ve všech evropských zemích s výjimkou Islandu, Ruska, Běloruska, části Grónska a norských ostrovů Jan Mayen a Špicberky.
Letní čas je tedy opravdu letním časem, zatímco „zimní čas“ je návratem do standardního středoevropského časového pásma.
Koho se změny dotknou?
Posun času se samozřejmě v konečném důsledku dotkne nás všech, ale nejvíce jej pocítí ti, kteří v noci ze soboty na neděli budou v práci nebo cestovat.
Posun času se dotkne například čtyř nočních dálkových vlaků, které ve stanici budou hodinu čekat, aby časový posun vyrovnaly.
„Pokud by tyto spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve,“ vysvětlily pro iDNES České dráhy.
Odborníci i lidé jsou spíše pro zrušení
Diskuze o zrušení posouvání času proběhla již několikrát, ale nenašla se shoda, které pásmo by bylo vhodnější ponechat.
Dle serveru E15 se odborníci vyjádřili spíše pro pásmo, které platí v zimě. A shodují se i v tom, že střídání času má negativní vliv na zdraví a psychiku lidí.
Na facebookových stránkách Mojí ambulance tak lékaři přišli s doporučeními, jak posun času co nejlépe zvládnout. Doporučují nikam necestovat, nic si neplánovat a hodně odpočívat.
Dle komentářů pod těmito doporučeními je zřejmé, že lidem spíše vyhovuje právě tento podzimní posun času, který by nechali.
„Já se vyrovnávám se změnou času vždycky týden. Stejně jako i můj pes, manžel se přizpůsobí bez problémů ihned,“ poukazuje jedna z komentujících na různé zvládání posunu. „Konečně je ten správný čas,“ píše jiná.
Většina Čechů je dle různých anket spíše pro zrušení střídání času, jak dokazuje například anketa pod článkem serveru iDNES, kde se 70 procent z 11 405 čtenářů vyjádřilo pro zrušení.
„Střídání mi nevadí. Je to nepříjemné ten následující den, ale poté je zase příjemné, že nevstávám do takové tmy. Na druhou stranu bude večer brzy tma. Je to těžké rozhodnutí, zda rušit, nebo ne. Jsem ráda, že to nemusím rozhodovat já,“ sdělila pro Přehledně24 paní Katka z Plzně.
Zdroj: Wikipedia, iDNES, E15, Přehledně24, Fracebook Moje ambulance
Autor: Soňa Jiroutová