Zemanova pieta za oběti covidu se stala terčem posměchu. Na sociálních sítích se vyjádřili estéti i ekologové

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pietni akt
Zdroj: Profimedia

Uctění památky bezmála 30 000 obětí epidemie koronaviru rozsvícením stejného počtu svíček na nádvořích Pražského hradu zahájil prezident Miloš Zeman v doprovodu své ženy a dcery Kateřiny. Poděkoval všem, kteří v boji s covidem pomáhali.

Instalace množství svíček v plastových kelímcích, které nepůsobily esteticky a zatěžují životní prostředí, se na sociálních sítích setkala s velkou kritikou. Organizátoři akce svoje rozhodnutí zdůvodnili ochranou před větrem a voskem.

Zeman v projevu vyjádřil optimismus

„Musím říci, že za smrt některých odpovídáme my sami svojí lhostejností, lehkomyslností a zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně a díky tomu se epidemie vůči nám obrátila v několika vlnách,“ uvedl prezident.

Předpokládá ale, že se občané ze situace poučili. Vyjádřil se i k práci zdravotníků. „Nemyslím si, že stačí jenom poděkování. Naši zdravotníci, ale i další pracovníci integrovaného záchranného systému si zaslouží více než poděkování. Zaslouží si, aby jejich práce byla patřičně oceněná, a já se za to chci zasadit,“ poděkoval prezident.

Zeman doufá, že se blíží konec epidemie. „Zcela závěrem bych chtěl vyjádřit naději, že nejpozději v září tohoto roku, a to především díky masivní očkovací kampani, tato pandemie u nás skončí. Budeme na ni vzpomínat jako na strašný sen,“ uvedl.

Prezident s rodinou zapálil první svíčku, následně zapalovali pracovníci Kanceláře prezidenta republiky, Správy Pražského hradu, příslušníci Hradní stráže a Útvaru ochrany prezidenta. Množství bílých svíček zabralo celé třetí nádvoří, ale i část prvního a druhého.

Neuctivé, neekologické, ošklivé, píše se na sociálních sítích

Fotografie žárem pokroucených pivních plastových kelímků okamžitě obletěly internet a kritika na sebe nenechala dlouho čekat. „Každý se vyrovnáváme se ztrátou blízkých jinak, rozdílně prožíváme pietu. Uctít památku zemřelých na nádvoří Pražského hradu z 30 000 jednorázových plastových pivních kelímků nám ale přijde neuctivé k pozůstalým i přírodě,“ uvedla například organizace Greenpeace.

Pietní akt byl přístupný veřejnosti a přihlíželo mu několik stovek lidí. Kromě zapálení svíčky za svoje zemřelé mohli také na místě položit květiny. Událost dokreslovala hudba hradní stráže. I nadále však bylo nutné použít respirátor a dodržet povinné rozestupy.

První pietní místo pro oběti koronaviru vzniklo v dubnu na Staroměstském náměstí díky iniciativě Milion chvilek pro demokracii. Na dlažebních kostkách bylo nakresleno křídou 25 000 křížů. Zastupitelé státu doposud žádnou pietní akci neiniciovali.

Autor: Aneta Střechová



Související články