Miloš Zeman před časem vznesl podnět, že při své hospitalizaci minulý rok čelil pokusu o zbavení pravomocí. Pražské Vrchní státní zastupitelství ve středu označilo toto prezidentovo podezření jako nedůvodné, jeho státní zástupci budou ale nadále prověřovat, zda nemohlo dojít k padělání lékařské zprávy.
Podle informací, které získala Česká televize od státního zástupce Marka Bodláka, se měl sabotáže podle Zemana dopustit předseda Senátu Miloš Vystrčil. Ten společně s dalšími osobami Senátu údajně uvažoval o převodu prezidentských pravomocí, zatímco on byl hospitalizován.
Podle VSZ chtěl Zeman prověřit okolnosti, které vedly k nutnosti čelit pokusu o zbavení prezidentských pravomocí. Jak ale uvádí iDNES, není toto vyjádření podle právníka Hradu úplně přesné. Celou věc dokonce označil za únik dezinformací.
„Podání bylo vyhodnoceno tak, že o podezření ze spáchání zločinu sabotáže se v daném případě jednat nemůže. S ohledem na oznamovatelem tvrzené skutečnosti však bylo podání postoupeno k vyhodnocení a případnému přijetí opatření Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6, a to ve vztahu k přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu,“ sdělil na dotaz státní zástupce Marek Bodlák.
Skoro hloupost
Miloš Zeman podal podnět k prověření možné sabotáže při svém onemocnění na konci června. Tehdy svěřil situaci ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi. Ten ale neměl potřebné pravomoci k řešení problému a celá věc se tak dostala až před VSZ.
Konkrétně:
Podnět ještě dnes předám nejvyššímu státnímu zástupci Igoru Střížovi k dalšímu řízení, neboť k jeho prověření nemám žádnou pravomoc.@NSZ_info https://t.co/VEvF3oldTO— Pavel Blažek (@blazek_p) June 29, 2022
„Prezident republiky je přesvědčen, že příslušné šetření orgánů činných v trestním řízení bude vedeno stejně důsledně jako při objasňování a vyvrácení křivých obvinění z neposkytnutí pomoci a přisvojení pravomoci úřadu, které vyústilo v naprosto bezpečné zjištění skutečného stavu věci,“ píše se na stránkách Hradu.
Zeman zdůraznil, že byl přímo zvolen jako hlava státu, přesto ale musel během zdravotních indispozicí čelit pokusu o zbavení velké části práv, které jakožto hlava státu má. Předseda Senátu Miloš Vystrčil prohlásil, že se jedná skoro o hloupost.
Poškození ústavního zřízení
Podle Zemana mělo dojít k možné sabotáži mezi zářím a listopadem loňského roku, připomínají Novinky. „Od samého počátku se jednalo o lživé informace o skutečném zdravotním stavu prezidenta republiky, které v konečném důsledku iniciovaly proces, který by nejvýznamnějšího reprezentanta suverénu lidu měl zbavit jeho ústavních pravomocí,“ píše v tiskové zprávě z června prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Tím mělo podle jeho slov dojít k poškození ústavního zřízení České republiky, a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů, a dokonce i akademické obce. Právník Hradu Marek Nespala doplnil, že Zeman nepodal trestní oznámení, které původně avizoval.
Ačkoli byl podnět prezidenta České republiky označen za bezdůvodný a podle VSZ by tím měla být situace vyřešena, prezidentovi právníci se budou i nadále případu věnovat a zjišťovat, zda skutečně nemohlo k nějakému pochybení dojít.
Zdroj: Pražský hrad, Twitter, Česká televize, Novinky, iDNES
Autor: Šárka Cvrkalová