Zítra se otevřou volební místnosti. Voliči si musí dát pozor na správný způsob výběru kandidátů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Komunalni volby
Zdroj: Profimedia

Již zítra 23. září se otevřou volební místnosti a komunální volby budou zahájeny. Oproti jiným volbám se však na volebních lístcích nekroužkuje, ale používá se křížek. V případě špatně vyplněného volebního lístku se váš hlas stává neplatným. V některých městech budou navíc probíhat volby na magistrát a do Senátu.

Volební místnosti budou otevřeny v pátek 23. září od 14:00 do 22:00 a poté v sobotu 24. září od 8:00 do 14:00.

Rozdíly oproti volbám do Sněmovny

Zatímco v minulém roce, kdy se konaly volby do Poslanecké sněmovny a lidé na volebních lístcích své zvolené kandidáty kroužkovali, nyní je nutné křížkovat. Pokud se spletete a kandidáta zakroužkujete, stává se hlas neplatným.

Dalším rozdílem oproti volbám do Sněmovny jsou hlasovací lístky. V komunálních volbách se hlasuje pomocí jednoho hlasovacího lístku, který může být potištěný z obou stran.

Každý volič musí zakřížkovat nejméně jednoho kandidáta. Maximální počet hlasů je uveden na hlasovacích lístcích a závisí na počtu zastupitelů jednotlivých obcí. Například v Praze tak budou mít voliči možnost zvolit až 65 zastupitelů.

Kromě komunálních voleb pak dále probíhají i volby na magistrát, a to v Praze, Plzni, Ústí nad Labem, Liberci, Pardubicích, Brně, Opavě a Ostravě.

V některých obcích se nepřihlásil dostatečný počet kandidátů a budou zde vyhlášeny volby dodatečné. „Termín dodatečných komunálních voleb určí ministr vnitra Vít Rakušan,“ uvedl podle České televize ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.

Tři možné varianty hlasování

Volič má tři možnosti, jak hlasovací lístek vyplnit. První z nich je, že si vybere pouze stranu a uděláte jeden křížek u názvu strany. Hlasy tak získají první členové této strany dle počtu hlasů, které má volič k dispozici. Pokud chcete podpořit kandidáty strany, kteří jsou na spodních příčkách, tak zvolte druhou variantu hlasování.

Druhou možností je výběr jednotlivých kandidátů napříč polickými stranami. Pokud zvolíte tento způsob, musíte udělat minimálně 1 křížek u jednoho z jmen. Maximum těchto křížků se opět řídí počtem uvedeným na hlasovacím lístku. Pokud překročíte maximální počet křížků, je hlas neplatný.

Poslední variantou je kombinace obou zmíněných metod. Vyberete 1 politickou stranu, té dáte křížek, a následně ještě vyberete jednotlivé kandidáty z jiných stran. Hlasy se poté počítají tak, že přednostně se počítají ti, kterým dáte křížek, a zbývající počet hlasů se pak rozdělí mezi první kandidáty vybrané politické strany.

Volby do Senátu

Třetina České republiky pak bude vybírat i senátory.

„Volič dostane dva druhy hlasovacích lístků, jeden je obecní, druhá je sada hlasovacích lístků pro volby do Senátu. Pro volby do Senátu dostane volič ve volební místnosti barevně odlišenou obálku,“ vysvětlil Jirovec.

Volební lístky se v tomto případě liší. Na každém volebním lístku je jeden vybraný kandidát, a do obálky tedy volič vkládá pouze jeden lístek s vybraným kandidátem a nic nekřížkuje.

Veškeré informace o jednotlivých volebních obvodech a termínech najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Zdroj: Česká televize, Ministerstvo vnitra České republiky

Autor: Soňa Jiroutová



Související články