Jaký je aktuální stav energií v Česku?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
Elektricke draty
Zdroj: Shutterstock

Energie zažívaly v posledním roce a půl doslova jízdu na horské dráze. V současné době si můžeme užívat luxusu vládních cenových stropů, které zajišťují, že nikdo nebude zbytečně přeplácet. Strop ale není navěky. Podle všeho by měl skončit na konci roku, vláda zatím další kompenzace na příští rok nevyhlásila.

Co to tedy znamená pro celou řadu zákazníků? Že v momentě, kdy cenový strop skončí, se jim skokově zvedne cena, v mnoha případech až několikanásobně. Naštěstí někteří dodavatelé už připravují řešení a svým klientům, včetně těm s fixací, se chystají nabídnout možnost přechodu na levnější tarif. Je tu ale stále řada dodavatelů, kteří se k situaci zatím nevyjadřují.

Ceny energií jsou zdánlivě stabilizované, což je ovšem dáno zejména právě vládním stropem. Podle jednotlivých poskytovatelů energií je tak pro většinu domácností rozumné činit různá úsporná opatření, mezi které patří např. používat pračku a myčku zcela naplněnou, nezapomínat zhasínat či používat úsporné spotřebiče.

Významnou variantou při snaze o šetření na energiích může být používání chytrých zásuvek. Ty dokážou skrze jednoduchou a přehlednou mobilní aplikaci měřit přesnou spotřebu zapojených spotřebičů, takže si můžete celkem snadno spočítat, které přístroje ve vaší domácnosti „frčí“ nejvíc a na jejichž používání byste si měli dát obzvlášť velký pozor. Můžete díky tomu také například zjistit, že už potřebujete novou lednici.

Pokud si nejste jisti svým současným dodavatelem, některé firmy i odborníci doporučují přechod k silnému a stabilnímu dodavateli ještě letos, pokud nemáte fixaci. Mohlo by se totiž stát, že menší dodavatelé konec stropů a šokové zvýšení cen nezvládnou. Trpět na tom pak samozřejmě budou zejména jejich klienti.

Otázka, která trápí řadu domácností je, jestli nyní zafixovat cenu, nebo ještě počkat. To je velmi složitá otázka, právě proto, že trh s energiemi je extrémně nepředvídatelný. Někteří odborníci by raději fixovali, protože to zákazníkům poskytuje určitou záruku, jiní ale naopak oponují, že cenová válka mezi dodavateli bude pokračovat nejméně do úplného závěru roku. Je to tedy jen na vašem rozhodnutí, co vám vyhovuje víc.

Věc, na kterou si musíte dát pozor před koncem roku, je případná prolongace, tedy automatické prodloužení vaší smlouvy, které jste podepsali u svého dodavatele a možná o tom ani pořádně nevíte. Raději si to zjistěte a zkontrolujte, protože pokud budete chtít odejít k výhodnějšímu dodavateli, můžete tak učinit nejpozději dvacet dnů před tím, než začala platit nová smlouva. Podle českého zákona totiž musíte aktivně vyjádřit nesouhlas s prolongací, nikoli souhlas, takže pozor na to.

TIP: Pokud byste rádi ušetřili ještě více, podívejte se na nabídku spořících účtů a vyberte si účet s nejvyšším úrokem pro své úspory.



Související články