Jednoduché formy spoření: Vyberte si ten nejlepší

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
Komerční sdělení
Sporeni
Zdroj: Shutterstock

Jestli si zvládnete ušetřit každý měsíc část z výplaty, pak určitě zvažuje, jak s volnými penězi naložit. Ideálně jsou takové druhy spoření, kam peníze nejen bezpečně uložíte, ale ještě částečně zhodnotíte. Přečtěte si, jaké jednoduché formy spoření na trhu najdete a jak si mezi nimi vybrat ten nejlepší.

Úspory na běžný účet nepatří

Používat jen jeden bankovní účet, kde schraňujete veškeré peníze, nepatří mezi ideální praktiky. Na běžném účtu totiž většina bank nenabízí žádný úrok. Případně jen velmi zanedbatelný. Přicházíte tak o možnost alespoň částečně zpomalit neúprosné tempo inflace.

Peníze na běžném účtu jsou navíc neustále dostupné. Platební kartu máte pořád u sebe a není nic jednoduššího než s ní zaplatit pouhým přiložením k terminálu nebo opsáním pár údajů na internetu.

Rozdělením peněz na více účtů se můžete zbavit nutkavé chuti neustále utrácet. Získáte lepší přehled o svých financích a zároveň se vám podaří nejen našetřit na vysněnou dovolenou, ale také si vytvoříte potřebnou finanční rezervu pro nečekané situace. Podívejte se, jaké základní druhy spoření na trhu najdete.

 Spořicí účet nabízí velkou volnost

Spořicí účet patří mezi základní formy spoření. Klasický „spořák“ většinou získáte ke každému běžnému účtu zcela zdarma. Můžete ho vnímat jako takovou virtuální obálku, do které si odkládáte volné peníze.

Za tohle spoření vás navíc banka odmění zpravidla atraktivním úrokem. Navíc máte naprostou volnost v tom, jakou částku si na spořicí účet pošlete. Můžete ho využívat pouze jednorázově, nebo se naučit na něj pravidelně posílat část výplaty každý měsíc.

Založení spořicího účtu není podmíněné žádným minimálním vkladem. Spořit můžete začít klidně od stovky.

Pravidelným spořením si snáz vytvoříte finanční polštář pro případ, když se kontrolka v autě rozsvítí zase v nejméně vhodnou dobu.

Výhodou spořicího účtu, že s ním můžete nakládat přesně tak, jak zrovna potřebujete.

Kdykoli si na něj peníze můžete poslat, ale také je z účtu vybrat. Převody mezi vlastním běžným a spořicím účtem se zpracují většinou během pár minut.

Kromě úrokové sazby se při výběru vhodného spořicího účtu projděte veškeré informace. Některé banky nabízí výhodnou úrokovou sazbu pouze za splnění určitých podmínek.

Termínovaný vklad zajistí pevný výnos

Pokud máte volné peníze, které můžete na určitou dobu odložit stranou, zvažte založení termínovaného vkladu. Na rozdíl od spořicího účtu na termínovaný vklad ukládáte peníze na předem stanovenou dobu. Také si peníze nemůžete jen tak libovolně posílat, nebo si je průběžně vybírat.

Slouží především k bezpečnému uložení a zhodnocení volných peněz. Proto byste na ně měli uložit jen takovou částku, o které skutečně víte, že tam může zůstat šest, dvanáct nebo i více měsíců.

Za to, že u banky necháte peníze na přesně stanovenou dobu, získáte zpravidla výhodnější úrok než na spořicím účtu. Dopředu si tak snadno spočítáte, jaký výnos na vás po skončení vkladu čeká.

Na spořicím účtu se výnos rozpočítává do jednotlivých měsíců. U termínovaného vkladu vám banka úroky vyplatí najednou za celou dobu trvání vkladu.

Další výhoda oproti „spořáku“ je také v tom, že úroková sazba na termínovaném vkladu je pevně daná po celou dobu uložení peněz. Na rozdíl od spořicího účtu, kde úroky mohou v čase kolísat.

Většina bank stanovuje pro založení termínovaného vkladu minimální částku. Ta se různí a setkáte se s minimálním vkladem od pěti tisíc klidně do jednoho milionu.

Stejně tak úroková sazba může být různá a většinou ji ovlivňuje doba trvání nebo vložená částka.

Ne vždy platí, že čím déle peníze na účtu necháte ležet, tím vyšší úrok získáte.

Před založením termínovaného vkladu si prostudujte, jakou výši úroků banka nabízí, na jak dlouhou dobu se vklad zakládá a jestli máte například možnost výběru peněz před datem splatnosti.

Právě předčasný výběr peněz z termínovaného vkladu je buď úplně nedostupný nebo je zpoplatněný, případně negativně ovlivní úročení vkladu. Například Česká spořitelna nabízí možnost jednoho výběru zdarma mimo den splatnosti. A to až 25 % z uložené částky.

Úroky na spořicím účtu i termínovaném vkladu podléhají 15% srážkové dani. Ale o tu se nemusíte nijak starat. Banka vám připíše na účet už čistý úrok. Stejně tak pojištění vkladů je shodné, a to až do výše 100 000 EUR.



Související články