Magnetky mohou být pamětní, reklamní i dárkové. Můžete si je koupit na dovolené, dostat od obchodních partnerů, přátel. A také se dají magnetky vyrobit svépomocí. Jaké typy magnetek jsou a jak je vytvořit? Vyzkoušejte návod v článku.
Magnetky – co jsou zač?
Magnetky mohou splňovat několik úloh. Poslouží jako:
- památka z cest, dovolené, výletů,
- vzpomínka na rodinné události, kulturní a společenské akce,
- pozornost a připomínka pro obchodní partnery,
- reklamní artikl pro zákazníky,
- výuková pomůcka pro děti (třeba magnetky ovoce) i pro dospělé,
- prostředek zábavy a poznání.
Z čeho jsou magnetky vyrobené
Magnetky obsahují přední, pohledovou stranu, a zadní, magnetickou. Přední strana bývá buď plochá ve formě tištěného obrázku, fotografie, malby, anebo členitá v podobě plastiky, reliéfu. Přední část může být také užitná – třeba otvírák na lahve s magnetem vzadu je rovněž magnetka.
Na zadní straně magnetky je nalepený magnet. U starších magnetek to bývá magnet feritový, u novějších magnetek silnější neodymový magnet. Magnetky mohou být vyrobené i z magnetické fólie, případně magnetické samolepicí fólie.
Podívejte se také, které magnety jsou vhodné k výrobě magnetek pro děti?
Jak si magnetky vyrobit?
Magnetky si můžete koupit v obchodě se suvenýry, získat jako dárek v obchodě, pořídit v hračkářství, anebo si ji vyrobit. Podívejte se, jak na to.
1. způsob, jak vyrobit magnetky: přilepte k předmětu neodymový kotouč
Základem každé magnetky je pohledová strana. Co si přejete vystavit na ledničce či magnetické tabuli, čím chcete obdarovat své blízké?
Můžete použít skoro cokoliv, co se k vystavení hodí. Pak stačí jen použít vhodný kotoučový magnet KT-15-01-N o průměru 15 mm a tloušťce 1 milimetr. Přilepte jej vhodným lepidlem na zadní stranu předmětu. Všechny typy magnetů seženete na e-shopu Unimagnet.cz.
Pro magnetky můžete použít:
- pomalované kamínky z dovolené,
- prázdné mušle a škeble nalezené na pláži (pozor na pravidla dané země),
- střípky z keramiky se zabroušenými okraji,
- zátky od piva, špunty od vína.
K předmětu přilepte neodymový magnet univerzálním lepidlem UHU Max Repair. Lepidlo použijte a nechte zaschnout podle návodu.
Pokud si chcete vyrobit těžší magnetku, kupříkladu z většího kamínku, použijte raději silnější magnet. Vhodný je neodymový kotouč KT-15-02-N s průměrem 15 mm a tloušťkou 2 milimetry.
Místo lepidla můžete použít také samolepicí kotoučové magnety s lepicí vrstvou 3M. Ale samolepicí magnet je potřeba na předem očištěný a odmaštěný předmět při lepení na pár chvil pořádně silně přimáčknout, aby se lepicí vrstva dobře aktivovala. To moc nejde u křehkých předmětů, jako jsou například škeble.
2. způsob, jak vyrobit magnetky: přilepte fotku na magnetické fólie
Ještě jednodušší postup výroby magnetky, než lepit magnet lepidlem k předmětu, je použít samolepicí magnetické fólie. Ze zadní strany mají černohnědou feritovou magnetickou vrstvu, na přední straně je pod krycí fólií samolepicí vrstva.
Stačí sejmout ochrannou fólii a k magnetické fólii přilepit třeba:
- fotografie z cest, dovolených a výletů,
- sběratelské karty (ale pak o zadní stranu karty přijdete),
- hrací karty,
- etikety od piva, viněty od vína,
- vystřižené nebo namalované obrázky.
Pořídit si můžete buď magnetické fólie v metráži, samolepicí magnetické fólie formátované na rozměr A4, anebo menší v sadě 10 ks o rozměru 10 × 15 cm. Ty dobře pasují na tištěné fotografie. Je dobré vědět, že magnetickou fólii si můžete nastříhat na potřebný rozměr běžnými nůžkami.
Kde magnetky dobře drží?
Na závěr uvádíme, kam se dají magnetky přicvaknout. Umístěte je na dvířka ledničky či mrazáku, bok mikrovlnky, pračky, na magnetickou (kovovou) nástěnku nebo tabuli, na dvířka plechové skříně, k ocelové zárubni dveří.
Jsou-li dobře vyrobené, budou držet také na plechovém radiátoru, pokud v něm moc netopíte.
Ať vám i vašim blízkým magnetky dělají radost!
KOMERČNÍ SDĚLENÍ