Bohaté země pomohou Africe zmožené koronavirem. Mezinárodní měnový fond poskytne neuvěřitelnou částku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
lekar v africe
Zdroj: Shutterstock

Na podpoře afrických zemí, které postihla pandemie koronaviru, se budou prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu (MMF) podílet 100 miliardami dolarů (2,08 bilionu korun) některé bohaté státy. Podle agentury DPA to v úterý oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na summitu zaměřeném na ekonomickou podporu afrických států, píše web Al Jazeera.

„Afrika je jedním z nejméně proočkovaných světadílů. Panuje tu hospodářský a sociální stav nouze,“ uvedl prezident Macron. Podle jeho názoru bude Afrika do roku 2025 potřebovat pomoc ve výši 285 miliard dolarů (5,93 bilionu korun).

Summit se konal v Paříži a zúčastnili se ho jak někteří čelní představitelé afrických států, tak i vedoucí mezinárodních organizací včetně Evropské unie. Někteří účastníci se nemohli dostavit osobně, ale byli přítomni prostřednictvím videokonference.

Finanční podpora a snaha o prosazení africké vakcíny

„Růst a stabilita Afriky znamená blahobyt a stabilitu v Evropě,“ řekla šéfka MMF Kristalina Georgievová. „Musíme se vrátit k silnému rozvoji, který měla Afrika před covidem,“ dodala. MMF bude v případě pomoci muset sáhnout k mimořádným opatřením.

Aby MMF mohla darovat 100 miliard dolarů, musí být použita takzvaná zvláštní práva čerpání (Special Drawing Rights), která tvoří hlavní rezervní aktivum fondu. Šéfka MMF navrhla rozšíření nouzových rezerv MMF o 650 miliard USD (14,2 bilionu korun) na pomoc nejchudším zemím již v březnu.

„Zasadíme se o to, aby nejbohatší země mohly svá zvláštní práva čerpání přerozdělit nejchudším zemím – zvláště těm v Africe – tak, aby se ze současných 33 miliard stalo 100 miliard,“ uvedl francouzský prezident Macron.

Situace je nespravedlivá a neefektivní, uvedl Macron

Macron v pondělí oznámil, že Francie odepíše téměř veškeré vzájemné dluhy se Súdánem v hodnotě téměř pěti miliard dolarů (104 miliard korun). Účastníci summitu také vyzvali ke zrušení těch mezinárodních patentů, které dosud znemožňují výrobu vakcíny proti koronaviru přímo v Africe, oznámil Macron po ukončení konference.

„Současná situace není udržitelná, je jak nespravedlivá, tak neefektivní,“ dodal Macron. Podle jeho slov je nutné co nejrychleji proočkovat africkou populaci, aby se předešlo vzniku nových nebezpečných variant koronaviru.

Podporu získá udržitelná obnova afrických států po pandemii i podpora soukromého sektoru. Africká rozvojová banka uvedla, že by do chudoby mohlo vlivem pandemie upadnout okolo 39 milionů lidí. „Jedná se o velkou příležitost. Pandemie zanechala naše ekonomiky oslabené, jelikož jsme veškeré naše, už tak nedostatečné prostředky věnovali na boj s ní,“ uvedl konžský prezident a stávající šéf Africké unie Felix Tshisekedi.

Autor: Aneta Střechová



Související články