Čím více mutací covidu, tím větší finance. Farmaceutické firmy si díky výrobě očkovacích vakcín naplní kapsy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Většina firem všemožných zaměření kvůli koronavirové krizi a pandemickým opatřením prodělává. To ale není případ farmaceutických společností, které díky uvedení očkovacích vakcín na trh zcela změnily své postavení na trhu. Pomoc obyvatelům planety se v tomto případě stala obrovsky lukrativním byznysem.

Přestože obecně vakcíny nepatří k nejvýnosnějším produktům, kterým se farmaceutické firmy věnují, v případě koronaviru se jedná o jednu velkou výjimku.

Obvykle společnosti vydělávají spíše na lécích proti rakovině nebo přípravkům pomáhajícím s diabetem. Vakcíny proti covidu-19 ale některé firmy posunuly výrazně nahoru.

Pfizer má vysoké cíle

První firmou, která vyvinula vakcínu proti koronaviru, byla společnost Pfizer. Ta si zpočátku účtovala za jednu dávku v přepočtu zhruba 400 korun. Podle dostupných informací i s touto cenou očekává, že její zisky letos dosáhnou až 15 miliard dolarů, což je zhruba 328 miliard korun.

Seamus Fernandez, manažer investiční společnosti Guggenheim Securites, uvedl, že vývoj vakcíny proti koronaviru byl tak trochu sázkou na nejistotu. Pouze ten, kdo s ní přišel jako první, mohl očekávat obrovské finanční přínosy. Navíc nebylo jisté, že se investice vyplatí a vakcína bude funkční. Šance, že vše vyjde, byla ale mnohem vyšší než šance na neúspěch.

Johnson & Johnson vsadila na neziskový způsob

Společnost Johnson & Johnson po uvedení vakcíny proti covidu-19 na trh uvedla, že je bude nabízet na neziskovém principu. To ovšem neznamená, že by měla na celém projektu finance ztrácet. Už od začátku pandemické situace je totiž velmi pravděpodobné, že bude vznikat stále víc a víc mutací viru, na které budou třeba další nová očkování.

Výkonný ředitel Pfizeru objasnil situaci takto: „Genetické mutace se vyskytují přirozeně s tím, jak se virus replikuje a šíří. Je vysoká pravděpodobnost, že bude v příštích letech nutné již očkované znovu přeočkovat vakcínou, která bude efektivní proti těmto novým variantám koronaviru.“

Vzestup ceny akcií

Společnost Moderna zabývající se vývojem léků proti infekčním a autoimunitním onemocněním si díky uvedení vakcín proti koroně na trh získala obrovskou pozornost investorů.

V roce 2019 byly její celoroční tržby zhruba 60 milionů dolarů. Letos se však očekává, že by částka mohla stoupnout až na 16 miliard dolarů.

Stejně tak stoupla i cena jejích akcií. Zatímco ještě před rokem se daly pořídit zhruba za 26,50 dolarů, dnes je jejich cena asi 140 dolarů, tedy přibližně o 420 % více.

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články