Současná pandemie koronaviru postihla celý svět. Jakémukoliv omezení kvůli ní se nevyhnul téměř nikdo. Nákaza covid-19 propukla i v takových odlehlých místech, kde by se skoro zdálo, že je to nemožné, jak informovala televize Al-Džazíra.
Indie se potýká s děsivou situací způsobenou rozšířením viru SARS-CoV-2 již dlouhé týdny. Vzhledem k vysoké hustotě zalidnění jsou zejména v početných městech a přeplněných slamech s velmi chudou hygienou ideální podmínky pro šíření nemoci. Své oběti si však nákaza vybrala i na severu země.
Nakažený Mount Everest
Pandemie prorůstá i do odlehlých vesniček uprostřed indických a nepálských Himalájí. Hustota zalidnění na nejvyšším pohoří světa se ani vzdáleně nepřibližuje té ve zbytku druhé nejlidnatější zemi světa. Kvůli špatným hygienickým podmínkám si však i tam našla epidemie své místo.
Již na začátku května se potvrdilo několik případů nákazy nemocí covid-19 v základním táboře nejvyšší hory světa Mount Everestu. Horský vůdce Lukas Furtenbach před nedávnem agentuře AP řekl, že v současnosti se v základním táboře hory nachází dokonce přes 100 lidí pozitivních na covid-19.
Většina z nakažených na Everestu jsou však zahraniční horolezci, kteří mohli do Himálají s nemocí již přicestovat. Problém epidemie se ale nyní dostává i do životů místních obyvatel, kteří uprostřed vysokohorské krajiny žijí dlouhodobě.
Strach z testování končí tragicky
Televize Al-Džazíra upozorňuje na to, že v odlehlých himalájských vesnicích je nejen nedostatek zdravotní péče, ale místní se dokonce bojí nechat se otestovat, aby nebyli pozitivní, a nemuseli tak opustit své domovy a odjet do velmi vzdálených nemocnic.
Al-Džazíra reflektuje bídnou situaci zdejších obyvatel na případu šestatřicetileté trojnásobné matky Pramily Devi z odlehlé vesnice v severoindickém státě Uttarákhand.
Devi se udělalo zle zhruba dva týdny poté, co se ve vesnici odehrála svatba její nejstarší dcery, které se účastnily přes dva tucty lidí. Až po deseti dnech nemoci ji ale její manžel Suresh Kumar zavezl do nejbližší lékárny, jež se proměnila v provizorní zařízení pro pacienty s covidem-19. To je vybaveno čtyřmi postelemi, jednou kyslíkovou lahví a operuje v ní jeden doktor.
Zde byla Devi na covid-19 pozitivně testována a bylo zjištěno, že má malé množství kyslíku v krvi. Ke kyslíkové bombě byl však již připojen jiný pacient, takže doktor rodině doporučil, aby odjela do větší vzdálené nemocnice. Na to však neměla peníze. Devi tak zemřela po návratu domů o den později.
Autor: Petr Hejčl