Mezi mnoho neočekávaných komplikací, kterým lidé během pandemie koronaviru čelili, patří vypadávání vlasů. Dermatologové zaznamenali vzestup problému ztráty vlasů související s nepříjemnou pandemií. O problému, který trápí lidi po celém světě, informoval deník Every Day Health.
Problém vypadávání vlasů spojený s koronavirem se nazývá Telogen efluvium (TE), říká dermatolog Purvisha Patel, který je zároveň i zakladatelem společnosti Visha Skincare. TE je výsledkem velkého stresu a dochází k němu v reakci na psychický i fyzický stres.
Problém, který trápí celý svět
Pandemie stačila ke spuštění problému, se kterým se nyní potýká velké množství lidí po celém světě. Někteří lidé dostali dvojnásobnou ránu, protože tento problém může být také důsledkem fyzického stresu po prodělání nemoci.
Abyste problému porozuměli, je potřeba pochopit vlasový cyklus. Období aktivního růstu vlasů se nazývá anagen, klidová fáze se nazývá telogen. „Na konci telogenu vlasy vypadnou a cyklus se vrátí zpět do anagenní fáze růstu,“ vysvětluje Shani Francis, dermatolog a specialista na vypadávání vlasů.
Když přijde akutní období stresu, může být cyklus růstu vlasů narušen. Vlasy se předčasně posunou do klidové fáze a vypadnou. Mezi běžné spouštěče patří porod, hospitalizace, chirurgický zákrok, rychlá ztráta hmotnosti a silné stresové období.
Covid-19 může být spouštěčem vypadávání vlasů
Infekce covid-19 může být také jedním ze spouštěčů vypadávání vlasů. „Koronavirus působí na celé tělo, ale zdá se, že stres způsobený nedostatkem okysličení vlasových folikulů, horečka a stres mohou vlasové folikuly posunout do klidové fáze,“ říká Patel.
Ve studii publikované v lékařském týdeníků The Lancet v lednu letošního roku, která zkoumala dlouhodobé následky infekce covid-19 u lidí, kteří byli hospitalizováni, patřila mezi nejčastější příznaky šest měsíců po prodělání infekce únava nebo svalová slabost, problémy se spánkem a u dvaadvaceti procent pacientů také problém se ztrátou vlasů.
Dobrou zprávou je, že je tento problém pouze dočasný. Nepříjemnou informací je pak to, že často musíte počkat, než se váš vlasový cyklus vrátí do růstové fáze, která obvykle trvá šest až devět měsíců.
„Obvykle již v době, kdy vlasy vypadnou, se celý proces restartuje, pokud nedojde k žádným dalším změnám nebo spouštěčům,“ říká Francis. V případě koronaviru však může návrat k normálu trvat trochu déle.
Pokud jste zaznamenali problém se ztrátou vlasů i vy, zařaďte do svého jídelníčku stravu, která podporuje růst vlasů. Dbejte také na zvýšený příjem bílkovin, vitaminu D a železa.
Autor: František Olša