Děti po nákaze koronavirem mohou mít po týdnech další problémy. 200 případů z Česka to dokazuje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koronavirus u deti
Zdroj: Shutterstock

Covid-19 ohrožuje nás všechny, nejvíce náchylní k onemocnění jsou důchodci a nemocní lidé. Rodiče se ale také bojí o své děti, které mají slabý imunitní systém a s nákazou by si nemusely umět poradit. Navíc se v současnosti objevil syndrom PIMS-TS, který je s covidem u dětí spojený.

Zhruba dvě stě dětí v České republice už si zánětlivým syndromem prošlo. Podle dosavadních informací se projeví obvykle zhruba šest týdnů poté, co dítě nemoc prodělalo.

Problém ale je, že ne u všech dětí jsou příznaky koronaviru viditelné a mnohdy ani rodiče nevědí, že jejich dítě bylo nemocné. Kromě toho se předem nedá určit, kterým dětem syndrom PIMS-TS hrozí a kterým se vyhne.

Může poškodit vnitřní orgány

Podle lékařů může reakce imunitního systému znamenat bez včasného zásahu poškozené některé vnitřní orgány. V nebezpečí je především srdce. Průběh nemoci vypadá hrůzostrašně, pro média ho popsala jedna z maminek holčičky s tímto syndromem. Žena si přála zůstat v anonymitě.

Podle ní měla její dcera dlouhodobě teploty a bolela jí hlava i břicho. Silně jí otekl jazyk, na kterém se objevily pupínky. Proto nemohla ani polykat prášky nebo se jen napít vody. Cokoli do sebe dostala, ihned vyzvracela.

Nateklá měla také oční víčka a do krve popraskané rty. Na dlaních a chodidlech se jí začala loupat kůže. Když po několika dnech boje s problémy její maminka zavolala záchranku, dívce byl diagnostikován zánět mozkových blan související právě se syndromem PIMS-TS.

O tom, že by měla dříve dívka koronavirus, nikdo nevěděl. Patřila pravděpodobně k případům, kdy děti koronu zkrátka přechodí. Lékaři se u ní po vyšetření báli trvalých následků, ty se naštěstí zatím nepotvrdily.

Zůstávají pod dohledem lékařů

I když se čeští lékaři nikdy dříve se syndromem nesetkali, když se u nás objevil, mohli využít studií z velkých zemí, kde se problémy u dětí projevovaly už dříve. Díky tomu doktoři vědí, jak problémy léčit.

Přednosta pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole Jan Lebl dodává, že riziko projevení se syndromu u dětí, které si koronou prošly, je asi jedna ku tisíci. I když je ale poměrně malé, takové děti není možné předem rozeznat.

Ty, které již PIMS-TS prodělaly, pro jistotu zůstávají pod lékařským dohledem. Nikdo si totiž zatím není jistý, zda by se u nich nemohly projevit nějaké další trvalé následky. Taková studie prozatím chybí.

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články