Do jaké míry skutečně očkování proti koronaviru pomáhá? Studie probíhající na studentech mohou přinést odpovědi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ockovani
Zdroj: Pexels.com

Očkování proti koronaviru je v České republice zahájeno od 27. prosince 2020. I v mnoha dalších zemích světa už se k očkování přistoupilo. Jak velké účinky ale ve skutečnosti má? Odpovědi by mohla přinést studie, o níž informoval server Livescience.

Celkem 12,5 milionu dávek již naočkovali lékaři v České republice. Více než 743 000 osob, což je zhruba 7 % populace, už dostalo obě dávky. Tak hovoří statistiky na Google. Je prokázáno, že látky z vakcíny proti nemoci skutečně fungují.

Přesto není zcela jisté, do jaké míry skutečně člověka vakcinace chrání a s jakou pravděpodobností se může i přes očkování stát přenašečem viru.

A právě kvůli těmto otázkám existují studie probíhající na celkem jednadvaceti univerzitách ve Velké Británii.

Chrání nás před nemocí, nikoli však před jejím přenášením

Klinické studie sice prokázaly, že vakcinace je z 96 % účinná a chrání člověka před příznaky nemoci, před hospitalizací v nemocnici a před smrtí.

Jenže neodpověděly na důležitou otázku, která zní: může i očkovaný být přenašečem nemoci, aniž by o tom věděl?

Studie s názvem PreventCOVID by měla na tyto otázky najít odpověď. A to za pomoci pokusů na studentech univerzit, kteří předem podepsali souhlas s tím, že se budou účastnit zdravotnických výzkumů.

Doktorka Lili Immergluck, pediatrická specialistka na infekční choroby, řekla médiím, že se jedná prakticky o jedinou možnost, jak najít odpovědi.

Vždy jsou zapotřebí nějaké oběti, v tomto případě se ale snad nikomu nestane nic vážnějšího, než že si pár dní poleží s teplotami.

Denní výtěry z nosu

Zhruba 12 000 studentů z univerzit bylo rozděleno na dvě skupiny. Jedna byla naočkována přednostně, druhá bude očkována až po čtyřech měsících. U obou skupin se denně provádějí výtěry z nosu.

Na jejich základě se pak zjišťuje, zda se u někoho objevil koronavirus. Denně také účastníci studie vyplňují dotazníky o svém zdravotním stavu. Spolubydlící a blízcí studentů jsou denně kontrolováni, aby jim nehrozilo nebezpečí nemoci.

Podle webu Livescience budou výsledky studie známy zhruba koncem tohoto roku. Do té doby víme jen to, že očkování pomáhá proti příznakům nemoci, ale nemusí pomáhat proti nemoci jako takové.

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články