Podle šéfky Evropské komise by do července mělo mít možnost naočkovat se v celé unii více než 70 procent všech dospělých. Řekla to na konferenci Europaforum. Při výstupu zhodnotila i dosavadní postup EU při vakcinaci.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová zhodnotila dosavadní postup Evropské unie při očkování proti nemoci covid-19 víceméně kladně. Nastínila zároveň vyhlídky na budoucnost.
70 procent do července
„Ano, na počátku čelila EU velké kritice. Co se ale na konci počítá, je to, že EU svých 450 milionů občanů každý den spolehlivě zásobuje vakcínami. Můžeme říct, že jsme to společně zvládli,“ řekla na Europaforu von der Leyenová.
Podle šéfky EK zároveň představitelé sedmadvacítky dobře vyhodnotili, že nelze dosáhnout kolektivní imunity, jestliže se budou ignorovat méně rozvinuté země, které mají k očkovacím látkám složitější přístup. Unie totiž v rámci programu COVAX Světové zdravotnické organizace (WHO) dodává vakcíny i těm nejchudším státům.
„Kritici vakcinační kampaně EU by měli myslet na to, že EU exportovala mimo své území 220 milionů očkovacích dávek. Skoro stejné množství, jako má pro své vlastní občany,“ řekla. Doplnila, že unie splní své očkovací cíle bez toho, aniž by se musela izolovat od světa.
Do konce minulého týdne mělo být v rámci celé EU podáno přes 260 milionů dávek a v červenci by mělo mít možnost nechat se očkovat alespoň 70 % všech dospělých.
Část populace však vakcínám stále dostatečně nevěří a nechat se očkovat odmítá. V České republice tento postoj veřejně zastává například poslanec Lubomír Volný.
„Nejsem blázen, abych se zúčastňoval pokusu na lidech s experimentální genovou terapií a přispíval tímto k superholokaustu,“ napsal například pro server iDnes. Většina ústavních činitelů i odborníků považuje naopak očkování za jedinou možnou cestu ze současné krize.
1,8 miliardy vakcín
V Evropské unii se doposud očkuje látkami od firem AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson a Pfizer/BioNTech. Právě od poslední zmiňované má EU objednána nejvíce dávek vakcíny. Dosud jich nakoupila 600 milionů, z nichž 250 milionů by mělo být dodáno během druhého čtvrtletí.
Ve čtvrtek však von der Leyenová uvedla, že EU se společností podepsala další smlouvu na nákup 900 milionů dávek, které by měly členským zemím přijít do roku 2023. V případě potřeby by mělo jít podle smlouvy dokoupit ještě jednou tolik dávek. Celkem by tedy EU mohla od Pfizeru/BioNTechu získat do roku 2023 až 1,8 miliard očkovacích preparátů.
Autor: Petr Hejčl