Hrozí, že se budeme muset nechat přeočkovat proti koronaviru. Odhady odborníků se různí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani Covid
Zdroj: Shutterstock.com

Očkování proti koronaviru nemá doživotní účinnost. Na tom už se dnes shodne většina odborníků. Ale říci, kdy bude nutné populaci přeočkovat, zda se v průběhu času bude měnit vakcína a jestli se jednou budou očkovat jen ohrožené skupiny, to se neodváží s jistotou říct nikdo. Server Lidovky.cz se ptal několika odborníků, co si o tom myslí.

S dalším kolem očkování nyní počítá i Evropská unie. Ta si již nyní předobjednala zhruba 1,8 miliardy dávek vakcíny proti onemocněni covid-19 u americké společnosti Pfizer. Podle výpočtu by takovéto množství očkovací látky mělo vystačit pro všechny stát EU až do roku 2023.

Plánování očkování — na několik let dopředu

Svou vlastní dlouhodobou vakcinační strategii si plánuje i Česko. Dohled by nad tím měla mít nově vznikající rada pro řízení očkování, která nahrazuje pozici národního koordinátora vakcinační strategie. Tu vykonávala Kateřina Baťhová, ta se ale rozhodla po odvolání tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného na svou funkci ke konci dubna rezignovat.

Jeden ze zveřejněných členů této rady Petr Šonka pro Lidovky.cz k činnosti rady uvedl: „Naším úkolem bude naplánovat strategii do příštích let na základě doporučení expertů.“

Přeočkování bude pravděpodobně nutné, a to zejména kvůli novým mutacím viru. S tím souhlasí i Ruth Tachezy z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). „Když se viry dostanou do nového hostitele, jsou ve stresu, a to vede k tomu, že se rychleji proměňují. K tomu ještě to, že pandemii máme po celém světě, nejde o žádnou lokální záležitost, virus je všude a různě se mění,“ uvedla.

Stejně to vidí i exministr zdravotnictví Roman Prymula. „Bude to potřeba, aby hladiny protilátek byly dostatečné i pro nové varianty covidu,“ uvedl pro zpravodajský web.

Jak dlouhý bude interval mezi jednotlivými očkováními, nedokáže nikdo odhadnout. Podle Tachezy se bude doba mezi jednotlivými očkováními postupně prodlužovat. Podle Prymuly i Šonky virus nikdy z naší společnosti nevymizí. Je ale možně, že nakonec tak zeslábne, že bude stačit očkovat pouze rizikové skupiny obyvatelstva.

Avšak aktuální výdrž imunity u očkovaného člověka není zatím známá. Jasno nemají ani výrobci vakcín. Studie na toto téma stále probíhají, ale zatím pořád chybí data. Také se dá předpokládat, že účinnost očkovací látky se bude měnit u jednotlivých výrobců, především u těch jednodávkových, jako je vakcína od firem Johnson & Johnson.

Vakcína se pravděpodobně měnit nebude

Ačkoliv se stále objevují nové koronavirové mutace, odborníci se domnívají, že vakcína bude stačit pořád stejná. „Můžeme očekávat, že se virus měnit bude. Nicméně se domnívám, že do budoucna by mohl být méně proměnlivý než chřipka. Nijak velké změny nedělá, je to dáno jeho biologickými vlastnostmi a strukturou,“ uvedla pro Lidovky.cz Tachezy.

S tím souhlasí i Roman Prymula. „Vznikne-li u chřipky nová varianta, skutečně se musí připravit úplně nová očkovací látka, protože by jinak nefungovala. U covidu to ale vypadá, že by se vakcíny tolik upravovat nemusely. Tedy pokud by nedošlo k nějaké zásadní mutaci,“ uzavřel téma epidemiolog.

Autor: Markéta Krejčí



Související články