Nové mimořádné nařízení ministerstva zahraničí uvádí, že vakcína proti onemocnění covid-19 je spolehlivá po dobu devíti měsíců. Nemusí se však jednat o definitivní stanovisko, píšou Lidovky.cz.
Odborná veřejnost si ale myslí, že je termín účinnosti zbytečně krátký. „Měla by být delší. Podle mě se potvrdí, že vakcína chrání déle než devět měsíců,“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Podobně situaci vidí i hlavní hygienička Pavla Svrčinová. „Čekejme, že během letního období zveřejní výrobci závěry svých studií a dojde k prodloužení této lhůty minimálně o další tři měsíce,“ uvedla pro ČT.
Nikdo neví, kdy je třeba přeočkovat
Jak upozornil Roman Chlíbek, nejsou dostupná žádná data, která by devítiměsíční dobu účinnosti potvrzovala. „Netuším, kdo a proč vymezil limit devíti měsíců, není to vědecky opodstatněné. Jako Česká vakcinologická společnost jsme se k tomu určitě nevyjadřovali,“ prohlásil epidemiolog. Jeho stanovisko sdílejí i další odborníci.
„Nevylučuji, že devět měsíců může být v pořádku a že to může být i déle, ale nevím o studiích, které by rozhodnutí resortu vysvětlovaly,“ uvedla viroložka Ruth Tachezy. Lidovky se s otázkou na zdůvodnění lhůty obrátily na ministerstvo, odpověď ale doposud nedostaly.
Přesná doba imunity po očkování zatím není známa, usilovně se ale pracuje na jejím zjištění. „Existují studie, které potvrdily, že ochrana je minimálně šestiměsíční. Z toho můžeme usuzovat, že by mohla být i dvanáctiměsíční, většinou to tak je,“ vysvětlil Chlíbek. „I sami výrobci vakcín tvrdí, že v tuto chvíli přesnou délku ochrany očkovaného neznají. Zatím nebylo stanoveno, po jak dlouhé době je potřeba přeočkovat,“ dodal.
Odborníci navrhují žádnou, nebo delší lhůtu
Stanovení devítiměsíční lhůty může způsobit komplikace. Prvním naočkovaným by mohla uplynout v září a říjnu, kdy budou pravděpodobně docházet do očkovacích center i zájemci o první dávku. „Pokud by se ona lhůta stanovila na dvanáct měsíců, tak by to v tomto ohledu dost pomohlo,“ řekl Chlíbek.
Jeho kolega z České vakcinologické společnosti Daniel Dražan by prozatím žádnou lhůtu účinnosti nestanovoval. „V současné době to nemůžeme nijak ohraničit. Až padne doporučení k přeočkování, pak bychom měli stanovit platnost ‚očkovacího‘ certifikátu,“ uvedl pediatr Dražan.
Jisté je, že bude nutné přeočkování, a to zejména kvůli novým mutacím koronaviru. „Předpokládá se, že tady budou cirkulovat i jiné varianty, pak bychom museli lehce poupravit složení vakcín,“ uvedl Chlíbek.
Budoucnost očkování proti koronaviru by se měla podle expertů podobat současnému očkování proti chřipce. „Nepřevládne-li varianta viru, jež by zcela unikala imunitnímu systému, je možné, že budeme přeočkovávat jednou dávkou stávajících vakcín jen věkovou skupinu například nad 65 let, kde bude vyšší riziko reinfekce,“ řekla viroložka Tachezy.
Autor: Aneta Střechová