Jdete na pivo nebo do kina? Dejte si pozor, aby vás tam pustili. Opět se něco mění

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Covid samotest
Zdroj: Profimedia

Koronavirus řádí už dostatečně dlouho na to, abychom si zvykli, že pravidla a opatření nastavená vládou se každou chvíli mění. Když se před několika měsíci otevřely zahrádky restaurací, lidé se nemohli dočkat, až budou moci i do vnitřních prostor hospod, saun, či na sportovní utkání. A to se jim nakonec splnilo, jak píše CNN Prima NEWS.

Ještě donedávna stačilo k možnosti návštěvy kulturní akce či podniku prokázání se čestným prohlášením. Na většinu míst mohli lidé také v rámci takzvaného O-T-N systému, což znamená očkováni, s testem, nebo pokud se prokázali potvrzením o prodělání nemoci covid-19.

Právě u testování je teď ale velká změna. Dříve totiž stačilo udělat si antigenní testy doma, nebo je mít z práce a doložit v restauraci čestné prohlášení. To už teď ale neplatí a je třeba se prokázat testem přímo na místě.

Existují čtyři možnosti

Pokud chcete vyrazit s přáteli na společenskou kulturní akci, na fotbalový zápas, nebo jenom posedět do restaurace, máte podle CNN Prima NEWS celkem čtyři možnosti. Tou první je mít potvrzení o provedení očkování na covid-19.

Druhá možnost je pak lékařské potvrzení o tom, že jste koronavirus již prodělali. Pokud tedy patříte k těm, kteří se s nemocí léčili, lékařskou zprávu raději vždy noste u sebe. Další možností pak je prokázání o provedení RT-PCR vyšetření.

Tento odborně provedený test na covid však nesmí být starší než sedm dní. Čestné prohlášení o samotestování již neplatí, a poslední možností tak je udělat si antigenní test, který lze zakoupit v lékárně nebo přímo na místě, které hodláte navštívit, tedy například před vstupem do restaurace.

Častější kontroly

Podle serveru lidovky.cz provádí v posledních dnech krajské hygienické stanice především na kulturních akcích kontroly mnohem častěji. A stává se dokonce i to, že ani sami pořadatelé netuší, že již čestné prohlášení pro vstup na akci nestačí.

Povinnost testování v zaměstnání byla zrušena a ponechána pouze tam, kde je to třeba z pochopitelných důvodů. „Pokud v zaměstnání probíhá testování, musí být prováděno profesionálně, poskytovatelem zdravotních služeb, nikoliv testy pro použití laickou osobou,“ říká Kryštof Berka, pracovník ministerstva zdravotnictví.

Proto pro vstup na akce už neplatí ani samotesty provedené v zaměstnání. Samotestování přímo na místě vám může pomoci například do sauny, hospody, nebo na sportovní zápas. Neplatí však například pro cestování do zahraničí.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články