Koronavirová krize v Indii i nadále pokračuje. Denně přibývají stovky tisíc nakažených a umírá až 3000 lidí s onemocněním covid-19. Země trpí nedostatkem testů, léků, kyslíku i lůžek. BBC nyní přinesla přímé svědectví jedné rodiny, která se snaží zachránit otce nakaženého koronavirem. Ten ale přes veškerou snahu nakonec zemře. Stejný příběh zažívá v Indii každý den několik tisíc lidí.
Anoop Saxena onemocněl covidem na konci dubna. Vše začalo tím, že měl muž vysokou horečku. Zašel tedy k lékaři. Ten měl samozřejmě podezření na onemocnění covid-19. Poslal ho tedy na testy. Zde začal již první problém. Rodina chtěla muži odebrat vzorek doma a poslat ho do laboratoře. Laboratoře to ovšem odmítly s tím, že již nemají volné pracovníky, kteří by takovéto testy mohli provádět.
Nakonec jej vezme syn, který se ale necítí příliš dobře, do veřejné nemocnice, aby mu udělali test tam. Před nemocnicí je ovšem obrovská fronta. Všichni lidé tam jsou s největší pravděpodobností taky nakažení. Po dvou hodinách se Anoopovi udělá špatně a syn ho raději odveze zpět domů.
O dva dny později se začnou projevovat problémy s dechem. Lékař muže vybaví nebulizérem, což je přenosný inhalátor, který slouží k vyčištění dýchacích cest. To pacientovi na chvíli uleví, ale později dochází k velkému poklesu kyslíku. Lékař mu tedy doporučí hospitalizaci v nemocnici.
V 10:00 začíná rodina shánět Anoopovi sanitku. Žádná ovšem není k dispozici. Ona sama auto nemá. Nakonec požádá příbuzného z jiného města, zda by jim automobil zapůjčil. Ten nakonec dorazí k rodině ve 14 hodin. Rodina se zatím pokouší zjistit, do které nemocnice bude nejlepší nemocného odvést. Ale bez úspěchu.
Pomůže až chrám s veřejným kyslíkem
Po dvou hodinách hledání se rozhodnou vyzkoušet chrám Sikh, který poskytuje zdarma kyslík pro nemocné. Tam se nemocnému muži po dávce kyslíku opravdu uleví. Dobrovolníci z chrámu je však upozorní, že budou muset místo uvolnit zase dalšímu nemocnému. Doporučují proto, aby opět zkusili nemocnice.
V půl sedmé dorazí rodina do státní nemocnice MMG, kde hodinu čeká na lůžko. Žádné se však neuvolní. Tushar se nakonec rozhodne poslat svého bratra do továrny na výrobu kyslíkových bomb, aby zkusil nějakou láhev koupit. Po další hodině vzdává čekání na nemocniční lůžko a odváží otce zpět domů.
Tushar se snaží svého otce udržet naživu pomocí malých plechovek s kyslíkem, které se prodávají na černém trhu. Jeho bratr se vrací v jednu ráno domů. Kyslíkovou láhev nesehnal, protože továrna zavřela dříve, než přišel na řadu. Druhý den ráno jde Anoop k lékaři, který opět doporučí hospitalizace.
Čtyři nemocnice pacienta odmítnou
Rodina tedy začíná v 10:00 hledat volnou nemocniční postel. V nejbližší nemocnici je pošlou rovnou pryč, neboť žádná volná lůžka nemají. Ani v další třech nemocnicích neuspějí. Nakonec se syn rozhodne vzít nemocného opět do chrámu, kde se mu předtím alespoň trochu ulevilo. Jeho bratrovi se podařilo sehnat kyslíkovou láhev na černém trhu.
Nakonec ještě toho dne zavolá Tusharova sestra, že sehnala jedno lůžko v soukromé nemocnici vzdálené asi 120 kilometrů. Rodina tam dorazí v půl 9 večer. Lékaři si Anoopa ihned převezmou, ovšem upozorňují, že jeho stav je velmi kritický. Za dvanáct hodin od hospitalizace přináší lékař špatnou zprávu. Anoop navzdory lékařské péči zemřel.
Autor: Markéta Krejčí