Koronavirus drtí Indii. Nemocnice nestíhají, země má nový smutný rekord

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Indie Covid
Zdroj: Manoej Paateel / Shutterstock.com

Koronavirová pandemie v Indii nadále pokračuje a situace se zatím nelepší. Agentura AP přinesla nové informace na základě dat od tamějšího ministerstva zdravotnictví. Podle něj přibylo za jeden den v nejlidnatější zemi světa 412 262 nových nakažených. Což je prozatím její nejhorší nárůst v historii pandemie. Nemocnice stále více kolabují.

Celkově už se v Indii nakazilo onemocněním covid-19 více než 21 milionů lidí. Celkově pak zemřelo 230 168. Tímto se Indie řadí k zemím s třetí nejhorší smrtelnou bilancí, a to hned po Spojených státech amerických a Brazílii.

Tato oficiální čísla však mohou být do jisté míry zkreslená. Je to způsobeno především tím, že se v dané oblasti příliš netestuje. Indie má podle dostupných dat například 15 nakažených na sto tisíc obyvatel, naproti tomu Česká republika jich má něco kolem sta. Dá se tedy předpokládat, že daná čísla úplně neodpovídají realitě.

Špatnou pandemickou situaci a strmý nárůst nakažených přisuzuje indická vláda takzvané indické koronavirové mutaci. Ta je Světovou zdravotnickou organizací pozorována a zkoumána již od března. Přesto tamní úřady přiznávají, že druhá vlna pandemie bude takto silná.

Nemocnice nápor nezvládají

Velkým problémem je v Indii nedostatečný zdravotnický systém. Nemocnice jsou plné stejně tak jako krematoria. Lidé si najímají zdravotní personál, aby se staral o nemocné u nich doma, či shánějí léky na černém trhu. Obojí je však velmi nákladné.

O problému se zdravotní péči informoval i tamní tisk The Times of India. Podle něj přestal ve středu ve fakultní nemocnici v Čingelpatu fungovat kyslík. Zřejmě následkem poklesu tlaku v kyslíkovém potrubí. V důsledku toho v ní zemřelo jedenáct pacientů.

Kyslík je jedna z nedostatkových komodit této pandemie. Podle místních úředníků se poptávka po lékařském kyslíku za poslední měsíc zvýšila sedmkrát. Podle ministra zdravotnictví Harshe Vardhana má Indie dostatečné zásoby tekutého kyslíku. Jediným problémem je přesun zásob na potřebná místa.

Pomoc ze zahraničí Indie nedokáže efektivně distribuovat

Indii se rozhodla pomoci celá řada zemí, například USA, Velká Británie, Německo a další. Všichni nabízejí kyslík, ale také koronavirové testy či suroviny k výrobě vakcín. Těch má nyní dorazit z USA takové množství, že by se z nich mělo dát vyrobit až 20 milionů dávek vakcíny AstraZeneca. Uvedl to pro agenturu AP americký diplomat v Novém Dillí Daniel B. Smith.

Indická média si mezitím stěžovala, že rozdělování této obdržené pomoci je značně neefektivní. Indické vládě prý trvalo více jak sedm dní, než přišla s nějakým plánem, jak bude onen urgentní zdravotnický materiál distribuovat. Proti tomu se však místní vláda velmi důrazně ohradila a označila zprávy za naprosto zavádějící.

Autor: Markéta Krejčí



Související články