Pokud nepatříte do věkové skupiny 40+ nebo mezi ohrožené skupiny, na očkování proti koronaviru si oficiálně musíte ještě počkat. Existuje ale cesta, jak se k vakcíně dostat přednostně a legálním způsobem, uvádí server Lidovky.
Očkovacích vakcín je zatím stále nedostatek, existují ale dva způsoby, kterými vzniká několik desítek „přebytečných“ dávek denně. Ty se objeví, když k vakcinaci nedorazí objednaný pacient a očkovací centrum nechce dávku vyhodit, nebo pokud v lahvičkách s vakcínou po vytažení předepsaného počtu dávek jedna nebo dvě zůstanou.
I tyto přebytky jsou většinou využívány přednostně k očkování rizikových skupin nebo registrovaných zájemců, případně hospitalizovaným pacientům v nemocnicích. I poté je ale šance, že se dostane i na zájemce z řad veřejnosti. Ti podle zkušeností nemocnic a očkovacích center ve večerních hodinách čekají u vchodu a informují se, jestli nějaké vakcíny nezůstaly.
Pokud vakcína zbude, přednost mají nejstarší
„Pořadí vždy určuje věk,“ upozornila na základní pravidlo mluvčí pražské Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková. „Někdy zbude jedna a někdy až deset dávek. Záleží na tom, kolik řádně objednaných lidí nepřijde, nebo se na místě zjistí kontraindikace a nemohou se očkovat,“ dodává.
Čekatelů na přebytečnou vakcínu bývá více než zbylých dávek, proto je třeba trpělivost i štěstí, objednávkový systém je totiž efektivní a zůstávají většinou pouze jednotky nevyužitých vakcín. Pokud se na vás ale štěstí usměje, získáte výhodu: automatický nárok na druhou dávku.
„Každá vakcinace provedená na území České republiky, tedy i vakcinace náhradníků, musí být řádně zaznamenaná, je tedy oficiální a vztahují se na ni totožná práva a povinnosti,“ potvrzuje náměstkyně pardubického hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.
Ověřte si, zda máte šanci vakcínu získat
Některé nemocnice a očkovací centra však přebytky dávají pouze registrovaným zájemcům bez termínu. Plánujete-li vyčkávání před jejich branami, nejprve si telefonicky ověřte, máte-li vůbec šanci vakcínu získat.
Největší šance k úspěchu a získání přednostního očkování jsou v některých pražských nemocnicích, pokud ale nějaká vakcína zbude, získá ji pravděpodobně ten nejstarší z fronty čekatelů. I tak je ale šance poměrně malá: „Většinou to vyřešíme už během dne, když se lidé přijdou na výstaviště zeptat, nebo si spletou termín, ale jsou registrováni,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.
Zajímavou taktiku volí malé procento lidí, kteří jsou sice registrovaní, ale nemají ještě konkrétní termín. Pokud nemá očkovací místo zrovna přetlak, většinou ho zdravotníci nepošlou domů bez podání injekce. Tito lidé většino uvádějí, že si spletli datum či zaměnili registraci k očkování s rezervací.
Autor: Aneta Střechová