Mezioborová skupina pro epidemické situace MeSES má obavy, se kterými se netají. Podle ní politici před volbami, které přijdou na podzim, nebudou ochotní přijmout tvrdší opatření proti šíření koronaviru.
Pokud se situace kolem koronaviru bude zhoršovat, je nutné přijmout opatření, která tomu zamezí. MeSES se ale obává, že na to politici nepřistoupí. Skupina mimo jiné varuje také před novým náporem na nemocnice, které nemusí stíhat přijímat pacienty.
Skupina má několik variant scénáře vývoje ohledně covidu-19
MeSES v pátek uvedla některé možné varianty, do kterých se může Česká republika v rámci epidemie dostat. Ta první je asi nejpříznivější. Očekává se, že letní ústup bude pokračovat společně s budováním kolektivní imunity, za kterou bude moci velká proočkovanost obyvatel.
Reprodukční číslo by se mělo držet pod hodnotou nula, a to ve všech zveřejněných variantách. „Incidence bude dále klesat až na hodnoty jednotek případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní, kde bude setrvávat,“ myslí si MeSES. Druhá varianta počítá s fluktuací epidemie, ale bez toho, aby byla kolektivní imunita.
Reprodukční číslo se bude držet kolem hodnoty jedna, ale tento vývoj se může změnit. V současnosti je dominantní varianta mutace alfa, ale může se vyměnit za deltu nebo jiné, rizikovější mutace. Třetí scénář už mluví o další vlně, kterou způsobí nová mutace koronaviru.
Jak uvedl server iDnes.cz, MeSES k této variantě řekla: „V tomto scénáři dojde k importu (lokální selekci) a rozšíření varianty koronaviru s lepší schopností se šířit, a zároveň částečnou schopností úniku imunitní odpovědi.“ Při této variantě se nepočítá s tím, že by vznikl nápor na nemocnice.
Podle MeSES a dalších odborníků je nutné najít shodu mezi všemi politickými směry
Poslední scénář už počítá s tím, že pátá epidemická vlna s sebou vezme mnohem více lidí a nemocnice nebudou schopné přijímat velké množství pacientů. Ocitnou se pod tlakem, stejně jako loňský rok. „Dojde k importu (lokální selekci) a rozšíření varianty koronaviru s lepší schopností se šířit, a zároveň s částečnou schopností úniku imunitní odpovědi,“ předpovídá skupina.
Svůj názor poskytli také odborníci, kteří tvrdí, že je nutné myslet na to, aby se našla shoda mezi všemi politickými spektry. Následně by se mělo řešit, jak případné postupy podat veřejnosti. To by mělo být hlavně s dostatečným předstihem.
„Při přípravě na budoucí vývoj je nutné vzít v potaz, že aktivní pozornost a rozhodovací kapacita politických činitelů bude na podzim rozmělněná kampaní před volbami do Poslanecké sněmovny, respektive následným sestavováním vlády, které může trvat řadu měsíců,“ uvedli odborníci, kteří se zabývají epidemiologickou situací v Česku.
Zdroj: iDnes.cz
Autor: Raina Tomanová