Zájem o testy na prokázání protilátek v těle proti onemocnění covid-19 zažívá u nás rapidní nárůst. Nejvíce to pocítily v uplynulých týdnech laboratoře v Plzeňském kraji. Někteří lidé totiž tento fakt berou jako dobrý argument k tomu, proč se nenechat naočkovat. Informovala o tom Mladá fronta DNES.
Odborníci jsou ale za jedno. Dle nich není dobré očkování vynechat. „Udává se, že protilátky po prodělané infekci poskytují menší ochranu než protilátky vzniklé po očkování. Z tohoto důvodu bych zbytečné a neopodstatněné odkládání očkování nikomu nedoporučoval,“ řekl náměstek pro vědu a výzkum plzeňské fakultní nemocnice a primář tamního oddělení imunochemické diagnostiky Ondřej Topolčan.
Zájem o testy se ztrojnásobil
Ve fakultní nemocnici se zájem o testy prokazující protilátky v těle zvedl až třikrát. V minulém roce o toto vyšetření mělo zájem bezmála 300 lidí, v letošním roce více jak 950 lidí. „V roce 2020 byla hlavní motivací snaha zjistit, zda prodělali nebo se setkali s covidovou infekcí a mají protilátky proti covidu,“ informuje iDnes.cz.
„V letošním roce si lidé především kontrolují hladinu protilátek před očkováním a podle její výše se pak rozhodují, zda se naočkují či nikoliv,“ dodává Topolčan.
Odborné společnosti doporučují, že je dobré se nechat očkovat, a to i v případě, kdy člověk onemocnění skutečně prodělal, míní to Jan Šlajs, ředitel EUC Kliniky Plzeň. „Hladina protilátek může být vodítkem k rozhodnutí, zda se nechat naočkovat hned, nebo měsíc či dva vyčkat,“ řekl Šlajs pro iDNES.cz
„Vždy bychom doporučovali konkrétní výsledek konzultovat s lékařem,“ doplnil Šlajs. Topolčan ještě doplnil informaci o tom, že provedené testy u naočkovaných lidí v 97 procentech prokázaly, že obranné látky v těle mají, jen ojediněle měli nízkou hladinu protilátek.
„Očkování ochrání pravděpodobně účinněji než prodělání covidu. Vycházíme totiž z hladin protilátek, které jsou po očkování násobně vyšší než po normálním průběhu nemoci,“ výsledky očkování chválí i primářka Oddělení klinické biochemie Stodské nemocnice Radka Fuchsová.
Fuchsová je také zastánce toho, že očkování je pro všechny stejně důležité. „Stanovila se tříměsíční lhůta po prodělaném covidu, po které je doporučeno očkování. Část lékařů ji dodržuje, ale část lékařů naočkuje zájemce i dříve,“ upozornila a dodala: „Neexistuje ale hladina protilátek, při které můžeme říci, jste v bezpečí. Můžeme pouze říci, že nejvyšší možnou hladinu protilátek většina naočkovaných získá po dvou dávkách vakcíny.“
Druhé očkování zvýší počet obranných látek
U vakcín Pfizer, Moderna i AstraZeneca se prokázalo, že po prvním očkování je počet protilátek v těle jako pro prodělání středně těžkého průběhu nemoci. Při druhé dávce Pfizeru či Moderny se jejich počet až zdesetinásobí. Jak na tom je AstraZeneca, se zatím neví. Na výsledky se stále čeká, protože druhé očkování se provádí až po čtvrt roce.
Topolčan také řekl, že se i nadále setkává s případy, kdy lidé argumentují tím, zda je nutné se očkovat, když nemoc prodělali a mají v těle ochranné látky. „O to více mne překvapuje, že i některé laboratoře nabízejí vyšetření protilátek za účelem ujištění, zda je potřeba se nechat naočkovat, či nikoli,“ doplnil.
Autor: Ivan Glaser