Nová zbraň v boji proti koronaviru. Do tohoto drobného zvířete byste to neřekli

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
koronavirus boj
Zdroj: Shutterstock

Nizozemským vědcům se podařil zajímavý kousek. Ve svých laboratořích dokázali naučit jedno drobné zvíře rozpoznat vzorky pozitivní na koronavirus. Díky tomu by se mohla zjišťovat pozitivita vzorků mnohem rychleji, než je tomu doposud. Se zprávou přišla agentura Reuters.

Výcvik tohoto hmyzu provedli vědci z bioveterinární výzkumné laboratoře univerzity ve Wageningenu. Včely dostávaly cukrovou vodu pokaždé, když se před nimi vyskytoval vzorek pozitivní na covid-19. Pokud byl vzorek negativní, nedostaly nic.

Včely poznají pozitivní vzorek svým čichem

Po nějaké době došlo k tomu, že si včely na systém natolik zvykly, že začaly samy spontánně natahovat sosáky, když ucítily pozitivní vzorek. Čekaly totiž, že dostanou i cukrovou vodu. Řekl jeden z autorů výzkumu a profesor virologie Wim van der Poel.

„Sbíráme normální včely medonosné od včelaře a dáváme je do postrojů. Bezprostředně po předložení pozitivního vzorku jim dáme jako odměnu cukrovou vodou. A včely hned vytáhnou své sosáky, aby se mohly cukerné vody napít,“ vysvětlil akademik.

Vytažený včelí sosák je tedy znamení toho, že je vzorek pozitivní na koronavirus a včely tak očekávají svou odměnu. Tento létající hmyz totiž dokáže rozlišit drobný rozdíl mezi pachem předloženého pozitivního a negativního vzorku.

Včelí metoda je rychlá a levná

Metoda je podle jejích vynálezců především rychlá. Zatímco v laboratoři se čeká na výsledky celé dny, u včel to je jen několik málo vteřin. Tento způsob je také levnější. Hodí se tedy pro ty státy, kde není lékařská úroveň, především ta laboratorní, na příliš dobré úrovni.

Přehnaný optimismus brzdí Dirk de Graaf z Gentské univerzity v Belgii, který by použití včel viděl spíše někde jinde. „Je to dobrý nápad, ale raději bych provedl testy pomocí klasických diagnostických nástrojů, než abych k tomu použil včely,“ řekl pro agenturu Reuters.

I on se ve své práci využitím hmyzu často zabývá. Především vynikající hmyzí čich není ve světě vědy žádnou novinkou. V 90. letech měla tento fenomén úspěšně testovat i americká armáda. Ta používala nejen včely, ale i vosy a můry k odhalování výbušnin a nebezpečných toxinů. A také v lékařské diagnostice.

Výzkum odborných vědců z Wageningenu je zatím na začátku a relevantních dat je příliš málo na to, aby se mohly dělat nějaké vědecké závěry. Přesto se k vyzkoušení tohoto nápadu staví některé země otevřeně již nyní. Jedná se především o ty, kde je špatná dostupnost PCR testů a málo laboratoří.

Autor: Markéta Krejčí



Související články