V České republice prokazatelně prodělalo onemocnění covid-19 více jak 1,6 milionu lidí. Během celé pandemie ale je podle odborníků číslo o něco vyšší. A mnoho lidí se právě proto ptá, zda je očkování po prodělání tohoto onemocnění potřebné nebo bezpečné. Informuje o tom CNN Prima NEWS.
„IKEM doporučuje podstoupit očkování asi po 90 dnech od příznakového průběhu onemocnění covid-19. V případě vysoce exponovaných osob k nákaze je možné vakcinaci zahájit i dříve,“ informuje o tom CNN Prima NEWS. Odborné společnosti přitom jednotně tvrdí, že prodělání nikterak neohrožuje následné očkování.
Očkování konzultujte s lékařem, radí lékař
K tématu se vyjádřil i Jan Dvořák, lékař z Centra očkování a cestovní medicíny z Prahy 6: „Pokud má někdo ukončenou karanténu, očkovat se může bez dalšího prodlení. Pokud má ukončenou izolaci a byl v průběhu ní bezpříznakový nebo měl jen mírné příznaky covidu, očkování je vhodné odložit o dva týdny. V případě těžšího průběhu nemoci je nutné posoudit očkování individuálně lékařem v očkovacím centru.“
Jiný druh očkování lze podstoupit dva týdny od uplynutí nutné karantény, která je 10 dnů. To platí v případě příznakového onemocnění koronavirem. Pokud bylo bezpříznakové, lze se očkovat o týden dříve. Pokud onemocníte těsně před datem očkování, nic se neděje, termín se pouze přesouvá.
„Dneska další pacient, kterého po první dávce skolil covid. Nebo je to jen domněnka?“ ptá se na twitteru zdravotní sestra, která reaguje na dost citlivé téma týkající se úmrtí pozitivních lidí po první dávce očkování.
„Z oficiálních míst zaznívá, že je to zbytečné. Česká vakcinologická společnost nepovažuje testování před očkováním za efektivní či přínosné a podobně jako u jiných očkování ho nedoporučuje, jak vyplývá u očkovací strategie,“ píše CNN Prima NEWS.
Testování před očkováním není dobrá varianta
Některé společnosti v tom mají jasno. Pokud se nakazíte po první dávce očkování, druhou raději odložte. „Osobám, které onemocněly covid-19 po aplikaci první dávky, se doporučuje odložit podání druhé dávky o tři měsíce po odeznění příznaků nebo ukončení izolace,“ tvrdí odborné společnosti.
V případě vážně nemocných pacientů může po následném očkování proti koronaviru dojít ke zhoršení celkového zdravotního stavu. Podle některých odborníků a očkovací strategie by hlavně povinné testování před samotným očkováním snížilo počty lidí, kteří by ho chtěli dobrovolně podstoupit.
Navíc systém očkování mimo jiné schvaluje i WHO (Světová zdravotnická organizace) nebo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.
Autor: Ivan Glaser