Odborníci řekli, jak dlouho může vydržet imunita po prodělání koronaviru

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Laborator
Zdroj: Shutterstock

I pro samotné odborníky je stále těžké se domluvit, jak dlouho má člověk po prodělaní koronaviru imunitu a zda u všech pacientů trvá stejně dlouhou dobu. Studie nadále probíhají a výsledky naznačují pozitivní zprávy. O zjištění informoval magazín JAMA Internal Medicine a zveřejněny byly na webu Medicalexpress.com

Dlouhodobě sbíraná data ze severní Itálie, oblasti zasažené během prvních dnů pandemie, naznačují, že reinfekce po zotavení z nemoci covid-19 je velmi vzácná a imunita u bývalých pacientů může být dlouhodobá.

Výzkum zjistil nové informace

„Zdá se, že přirozená imunita vůči koronaviru poskytuje ochranný účinek po dobu nejméně jednoho roku, který je podobný ochraně uvedené v nedávných studiích vakcín,“ uzavřel tým vedený doktorem Nicolou Mumoli z nemocnice Fornaroli v Itálii.

Zjištění, která jsou založena na zdravotních záznamech více než patnácti tisíců lidí, byla zveřejněna ke konci minulého měsíce v odborném zdravotnickém magazínu JAMA Internal Medicine.

„Navzdory povzbudivým výsledkům je stále důležité očkovat se, i pokud jste si nemocí prošli,“ uvedl jeden z odborníků, který se podílel na výzkumu. „Nikdo netuší, jak dlouho trvá přirozená imunita po zotavení z nemoci. Rovněž není jasné, jak moc imunita založená na prodělané nemoci chrání před novými variantami viru,“ dodal.

Očkování je důležité

„Očkování je nejlepší cestou, jak se ochránit. Dosažení kolektivní imunity přirozenou infekcí je dlouhý a velice bolestivý proces. Historicky jediné lidské onemocnění, které má být vyhubeno, bylo vymýceno očkováním, nikoli přirozenou infekcí,“ uvedl doktor Mitchell Katz z americké NYC Health and Hospitals.

V italské studii byla reinfekce definována jako výskyt nové infekce nejméně devadesát dní po úplném odeznění první infekce, aby se zajistilo, že nedojde ke zmatku ohledně stop první infekce přetrvávající v testech.

Skupina vědců sledovala výskyt nových infekcí u více než patnácti tisíc obyvatel severoitalského regionu Lombardie pomocí výtěrových PCR testů, které byly prováděny pravidelně od minulého roku až do letošního února.

Pouhých 0,31 procenta, pět lidí z těch, kteří byli dříve infikováni, se nakazilo nemocí i podruhé. Čtyři z pěti pacientů buď pracovali v nemocnicích, nebo navštívili nemocnice, uvedli vědci. Což naznačuje, že mají obzvláště vysoké potenciální expozice viru. Pouze jeden z pěti pacientů vyžadoval při druhém průběhu nemoci hospitalizaci.

Průměrná doba od prodělání prvního nakažení koronavirem byla dvě stě třicet dní. Vědci ale zdůraznili, že nic z toho neznamená, že by dříve infikovaní lidé měli přeskočit očkování. Dále také poznamenali, že jejich studie skončila dříve, než se začaly šířit nebezpečné mutace, a není známo, jak dobře bude přirozená imunita fungovat vůči nim.

Autor: František Olša



Související články