Prodělali jste covid? Jste nebezpeční pro společnost, postěžoval si biochemik

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani koronavir
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ačkoliv člověk prodělá onemocnění covid-19, je z pohledu státu stále považován za nebezpečného pro své okolí. A proto musí dodržovat stávající protiepidemiologická opatření. Své k tomu řekl pro CNN Prima NEWS i biochemik Zdeněk Hostomský. Ten se zmínil i o nové situaci ve Velké Británii.

Zdeněk Hostomský si ve vysílání na CNN Prima NEWS postěžoval na stávající situaci v České republice. „U nás je taková anomálie. I když jste nemocí prošel, bere se to téměř tak, že se to nepočítá. Musíte mít průkaz o očkování, a pokud ho nemáte, jste nebezpečí pro společnost,“ řekl biochemik.

Za současné situace před námi stojí dvě otázky. Jak moc je silná přirozená imunita v našem těle, pokud koronavirus proděláme nebo podstoupíme očkování. Podle biochemika jsou si tyto dvě možnosti rovny a neměl by v nich být tedy dělán žádný rozdíl.

Británie má jiný přístup než my

V tomto pohledu například pochválil přístup Velké Británie, ve které skokově povolili přísná koronavirová opatření, jak nedávno sliboval britský ministerský předseda Boris Johnson. Biochemik ho za tento krok chválí a velice s ním sympatizuje.

„Pochopil, o co lidem jde. Jsou hlasy, které říkají, že tady virus pořád je, a jeho vláda si uvědomila, že pokud to neudělá v létě, na podzim nebo v zimě, kdy respirační onemocnění mají ještě větší aktivitu, už bude příliš pozdě,“ řekl v pořadu na CNN Prima NEWS Hostomský.

Sice se podle slov českého odborníka zachoval z politického hlediska nezodpovědně, z druhé strany ho ale pochvaluje. „Já to z politického hlediska hodnotím jako velmi riskantní, ale velmi důležitý krok pro celý svět,“ dodal.

Momentálně se v domácí karanténě nachází i Johnson. Ten přišel do kontaktu se svým ministrem zdravotnictví Sajidem Javidem, který i přes očkování byl testován a výsledek byl pozitivní. Předseda zprvu vůbec žádnou karanténu nechtěl, ale po silném mediálním i společenském tlaku ustoupil.

Dokázali jsme, že jsme zodpovědní

Takové jednání může pro mnohé působit negativně, protože oni musí přísná opatření dodržovat. „Lidé jsou velice citliví na to, když činitelé něco nařídí a sami se tím neřídí,“ vyjádřil se biochemik.

U nás se do podobné situace dostal tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula, který byl v tvrdém lockdownu zachycen, jak v nočních hodinách opouští restauraci.

Hostomský promluvil i o české šikovnosti a odpovědnosti, kdy v minulém roce všichni ve velkém vyráběli roušky. „My jsme tu měli ‚Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě‘. Zní to dobře, ale není to úplně praktické,“ dodal biochemik v pořadu Nový den.

Autor: Ivan Glaser



Související články