Jedinou cestou, jak se dostat ze stávající situace, je se nechat očkovat. Sám Roman Prymula pro CNN Prima NEWS v jednom z rozhovorů uvedl, že již dneska existuje metoda, jak docílit toho, aby se lidé očkovali sami. Chce to však ještě čas. Podporuje i možnost, aby se i Česká republika podílela na výrobě vlastní vakcíny.
Před nedávnem se premiér Andrej Babiš vydal na cestu do Izraele. Po svém návratu přišel s informací, že dostal nabídku v hodnotě několika milionů, které by investovala Česká republika do výroby vlastní vakcíny proti onemocnění covid-19.
„Není to otázka akutní situace, která nás ohrožuje počtem zemřelých a počtem osob, které jsou v nemocnicích, ale může se stát, že každý rok budeme muset na přeočkování a že bude docházet k mutacím,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Prymula,“ dodal s tím, že je vše na dlouhou trať.
Očkovat se budeme tabletkou pod jazyk
Prymula naznačil, že už existují prostředky a lidé, kteří jsou schopni vytvořit takovou vakcínu, kterou si budeme moci aplikovat sami bez lékařské pomoci. Má se jednat o pilulky podávané pod jazyk.
„Vakcína se nepodává standardní cestou do svalu, ale dá se třeba pod jazyk tak, jak se dává třeba Nicorette, při léčbě nebo prevenci ischemické choroby srdeční. To je přístup, který by bylo možné kombinovat,“ řekl.
Podle něj se nejedná zcela o samostatné očkování, konzultace s lékařem bude vždy stejně nutná. „Toto není úplně samoočkování – stejně bude muset dojít k lékaři, ale je podstatně pohodlnější,“ dodal.
Sputnik V se musí schválit teď, nebo je pozdě
„Nechci předbíhat, jakým způsobem to bude probíhat, ale z logiky věci nemůže jít o otázku dvou měsíců. Týden či čtrnáct dnů je doba, která rozhodne,“ naznačil Prymula.
Pokud se má u nás co nejdříve očkovat i touto látkou, je důležité veškeré právní úkony vyřešit nejpozději do 14 dnů. Pokud se tak nestane, očkování by se mohlo o několik týdnů oddálit, což by vzhledem k aktuální situaci nebylo dobré řešení.
Závěrem řekl, že do normálního stavu se vrátíme nejdříve v září, a to za předpokladu, že bude naočkováno více jak 50 procent obyvatel.
Autor: Ivan Glaser