Psi odhalí nákazu koronavirem z kapky potu. Prý jsou spolehlivější než testy, řekli odborníci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Psi kontrola
Zdroj: Shutterstock

V Thajsku a na celém světě jsou psi cvičeni k tomu, aby u lidí vyčenichali přítomnost koronaviru. Výsledky jsou zatím působivé a na světě se objevuje mnohem více center, které se na samotný výcvik specializují. O této kuriozitě informoval deník The New York Times. 

Tři labradoři, kteří působí na univerzitní klinice v Bangkoku, jsou součástí globálního sboru psů, kteří jsou cvičení k rozpoznání koronaviru pomocí čichu. Předběžné studie provedené ve více zemích naznačují, že jejich detekční rychlost může překonat rychlost antigenního testu, který se často používá na letištích a jiných veřejných místech.

Kontrola provedená chlupatým stvořením

Do budoucna se přemýšlí nad tím, že by mohli být psi rozmístěni na přeplněných veřejných místech, jako jsou stadiony nebo dopravní uzly, k identifikaci osob nesoucích virus.

Dovednosti psů se rozvíjejí mimo jiné v Thajsku, Spojených státech, Francii, Velké Británii, Chile, Austrálii, Belgii a Německu. Vycvičení psi již hlídkovali na letištích ve Finsku a Spojených arabských emirátech, kde je soukromé společnosti využívali na sportovních akcích.

Tito psi pracují rychleji a mnohem levněji než antigenní nebo PCR testy, tvrdí cvičitelé. Vědci tvrdí, že nasátí vzduchu jejich citlivými čenichy stačí k tomu, aby během sekundy rozpoznali těkavou organickou sloučeninu nebo koktejl sloučenin, který vzniká, když je člověk nakažen nebezpečným virem.

„Testy PCR nejsou okamžité a existují falešně negativní výsledky. Psi dokáží detekovat koronavirus i v inkubační fázi,“ uvedla doktorka Anne-Lise Chaber z University of Adelaide v Austrálii.

Rozpoznají to, co testy ne

Některé metody detekce, například měření teploty, nemohou idenfitikovat infikované osoby, které nemají žádné příznaky. Psi toto však zvládnou, protože infikované plíce a průdušnice produkují vůni, kterou čtyřnozí detektivové s přehledem odhalí.

Při samotném výcviku bylo šest psů vystaveno potřísněným vatovým tamponům z potu ponožek a podpaží jedinců pozitivních na koronavirus. Vědci tvrdí, že samotná nákaza virem je u psů velice nízká.

Není známo, že by byl koronavirus přenosný potem. Místo toho se zdá, že hlavní cestou přenosu jsou kapénky z dýchacích cest.

Psi, jejichž mokré čenichy mají až tři sta milionů čichových receptorů, mohou být vyškoleni k tomu, aby si zapamatovali asi deset pachových vzorců pro konkrétní sloučeninu.

Některé výzkumy naznačují, že psi různých plemen mohou být schopni detekovat cukrovku, Parkinsonovu chorobu, malárii a některé druhy rakoviny.

„Koronavirus nezmizí a budou existovat nové mutace. Psi chtějí být nápomocní, tak je využijme,“ dodal jeden z vědců.

Zdroj: The New York Times

Autor: František Olša



Související články