Očkování proti koronavirové nákaze už nějakou dobu běží. Jenže přednostně jsou očkování především starší lidé nebo lidé pohybující se ve zdravotnictví a sociální pracovníci. V Americe byl nedávno vyvinut takzvaný Regeneronův koktejl protilátek, který by mohl být alespoň dočasným řešením.
Již 190 milionů vakcín bylo v Americe rozdáno. Jenže to stále znamená, že došlo k naočkování zhruba 22 % celkové populace dané země.
Ačkoli se zdravotníci i úřady snaží, na všechny se nedostává. Především lidé, kteří přišli s někým nakaženým do kontaktu, se čím dál častěji dožadují možnosti očkování.
Pokud je totiž někdo z rodiny uzavřen do karantény, ostatní se bojí, že by mohli být nakaženi také. A pravděpodobnost je samozřejmě vysoká.
Koktejl ze dvou protilátek
Regeneronův koktejl je spojení dvou protilátek blokujících průběh nemoci covid-19 navázaných na silný protein. Podle deníku The New York Times sice není jeho účinek stoprocentní, má ale poměrně slibné výsledky.
Na základě povolení pro nouzové využití byl již podán několika lidem, kteří se dostali do kontaktu s pacienty, u nichž došlo k prokázání nákazy. Společnost Eli Lili, která koktejl vyrábí, ho používá především u těch, kteří nejsou hospitalizováni, ale hrozí u nich propuknutí onemocnění.
S přibývajícími nouzovými případy žádá americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, aby bylo povoleno podávání i lidem v méně, avšak stále nebezpečných situacích. Ideálně by se měl Regeneronův koktejl podávat jako prevence.
Studie na 1 505 lidech
Regeneronův koktejl byl v rámci studií aplikován celkem 1 505 lidem, kteří žili ve stejné domácnosti, jako někdo v tu dobu nakažený. Ukázalo se, že u velké většiny z nich opravdu jediná injekce pomohla a uchránila je před nákazou.
Pokud by byla látka úřady povolena k prevenci ve vysoce rizikových oblastech, mohlo by se Americe opět trochu ulevit. Tlak, který společnost pro nedostatek vakcín vyvíjí, je totiž podle některých politiků obrovský.
Autor: Šárka Cvrkalová