Snahy prezidenta Zemana o získání ruské očkovací vakcíny Sputnik V do Česka jsou zatím marné, v některých jiných zemích už se však Sputnikem V očkuje. V souvislosti s vakcínou se však objevují známky netransparentnosti a rozdílné kvality jednotlivých šarží, jak se ukázalo i na Slovensku.
Podle Ruského fondu přímých investic, který je zodpovědný za marketing vakcíny v zahraničí, je Sputnik V nyní schválen pro použití v 59 zemích či autonomních územích s celkovou populací přes 1,5 miliardy lidí.
Momentálně se ruskou vakcínou očkuje ve více než dvaceti zemích, například v Mexiku, Íránu, Bělorusku nebo San Marinu.
Evropská unie neregistrovanou vakcínu prozatím odmítá
Maďarsko sklidilo kritiku poté, co obešlo evropský mechanismus, aby mohlo objednat 40 tisíc očkovacích dávek.
Na Slovensku vypukl skandál, když premiér Matovič dojednal dodávku 200 tisíc vakcín za zády veřejnosti, prezidentky i části koaličních partnerů. Výsledkem vládní krize byl jeho odchod z funkce.
Objevily se i zdravotní komplikace a obavy z nedostatečných kapacit pro slíbené dodávky
Slovenský ústav pro kontrolu léčiv (ŠÚKL) dosud nevydal stanovisko, zda je bezpečné zahájit očkování touto látkou. Od ruského výrobce totiž nedostal asi 80 procent požadovaných údajů, které jsou k hodnocení zapotřebí, uvedl minulý týden slovenský regulátor.
Právě na Slovensku se také řeší kolísavá kvalita jednotlivých šarží. ŠÚKL uvedl, že jednotlivé šarže nemají stejné vlastnosti, a vakcína dokonce přichází ve dvou variantách – v prášku a roztoku. Podobné problémy hlásí i jiné země, například Brazílie a část Latinské Ameriky.
V Rusku se vyskytly i případy úmrtí po podání Sputniku V. Ruský úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor následně komplikace u desítky lidí potvrdil, spojitost s vakcínou ale odmítá.
Někteří odborníci navíc upozorňují, že na dodání přislíbených vakcín nemá Rusko potřebné kapacity.
Autor: Aneta Střechová