Všichni kanadští sportovci, který se chtějí zúčastnit letošních olympijských her v Tokiu, budou mít přístup k vakcínám proti covid-19 dříve, než se do hlavního města Japonska vydají.
Informace přinesla agentura Reuters. V pátek se k situaci vyjádřil hlavní lékař kanadského olympijského výboru (COC). Očkování proti covid-19 přitom není pro sportovce povinné.
Očkování je pouze doporučené, očkovat se mohou i dobrovolníci nebo sportovní personál
Vedoucí lékař COC Mike Wilkinson uvedl, že pokud se sportovci rozhodnou pro očkování, budou tak moci učinit bez přeskakování front a ještě před tím, než do Tokia odletí.
„Vláda a pracovní skupina pro očkování nás ujišťují, že v době, kdy se sportovci rozhodnout odletět do Tokia, budou mít jistotu, že vakcínu získají,“ řekl v telefonickém rozhovoru Wilkinson.
Kanadský tým ale nejsou jen samotní sportovci, ale také trenéři, sportovní personál nebo dobrovolníci, kteří se jim věnují. I ti se mohou nechat očkovat a odletěl do Tokia chránění.
Kanada vyšle na letošní olympijské hry asi 800 lidí, kvůli pandemii koronaviru několik desítek účastníků bude svou práci vykonávat na dálku, protože jim to situace umožní.
Wilkinson řekl, že pokud někdo bude mít problémy se nechat očkovat, promluví s ním o vedlejších účincích nebo výhodách očkování.
Sportovci mají o očkování zájem, ale bojí se vedlejších účinků
„Zatím ale nikdo z delegace nepřišel a neřekl mi, že by vakcínu nechtěl,“ dodal Wilkinson. „Existují samozřejmě lidé, kteří mohou mít zdravotní komplikace kvůli lékům, které musejí užívat.“
COC je dokonce připraveno distribuovat vakcínu mezi sportovce a další příslušníky: „Naše diskuse se točí kolem toho, jak vlastně pomáháme a využíváme infrastrukturu, kterou máme v rámci kanadského sportovního systému k dodání vakcíny.“
Pokud se sportovci nechají naočkovat, mohou poté pohodlně trénovat na svých stanovištích bez ohledu na to, jestli nezatěžují veřejný systém. Mohou tak ostatním sportovcům umožnit zůstat v kontrolovaném prostředí, ve kterém trénují.
Autor: Raina Tomanová