K velkému skandálu se schyluje ve Státním zdravotním ústavu. Seznam Zprávy přinesl informaci o tom, že zde byla rozdělena tisícovka vakcín, nikoliv však mezi bezprostředně ohrožené zaměstnance ústavu, ale mezi veškerý personál, a dokonce mezi jejich příbuzné Opozice zuří. Ministr zdravotnictví chce vysvětlení.
Rezervační systém, který by umožňoval občanům objednat se na očkování proti koronaviru, zatím neexistuje. Vláda se řídí pouhou prioritizaci, která má být prozatímním klíčem k rozdělování vakcín. Ty jsou stále velmi nedostatkovým zbožím a čekají na něj domovy důchodců, zdravotníci a ti nejstarší senioři.
Vakcíny se použily na zaměstnance i příbuzné
Přes všechny tyto skutečnosti dorazil tento týden balíček s tisícovkou vakcín od společnosti Pfizer/BioNTech do Státního zdravotního ústavu.
Zaměstnanci ústavu jsou sice vedeni jako zdravotnický personál, ale reálně se do rizikového kontaktu s virem v laboratoři či s potenciálním nakaženým může dostat jen malá část z nich. Nehledě na to, že ústav ve své výroční zprávě uvádí, že má 500 zaměstnanců.
Ústav přesto dokázal využít veškerou kapacitu vakcín, kterou mu stát poskytl. Seznam Zprávy obdržel tabulku, která byla zaměstnancům ústavu rozeslána na začátku roku.
Měli se do ní zapisovat všichni zájemci o očkování, a to bez ohledu na věk či míru rizikovosti jejich práce. Později přišel další e-mail, že volné kapacity mohou být naplněny ještě příbuznými daných zaměstnanců.
Opozice zuří, ministr zdravotnictví chce vysvětlení
Odhalení celého tohoto postupu velmi rozčílilo opozici. „Vakcíny přednostně pro úředníky a jejich příbuzné. V situaci, kdy ti nejzranitelnější marně čekají,” vyjádřil se například Miroslav Kalousek (TOP 09).
„Bohužel promyšlená očkovací strategie vlády není! Vláda nechává prostor k tomu, že dochází k očkováni těch, co to teď urgentně nepotřebují, ti, co to potřebují, stále čekají! Tohle musíme zastavit!“ přidal se i Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Po velkém tlaku opozice se nakonec vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO). Uvedl, že momentálně ctí presumpci neviny, bude však požadovat po řediteli SZÚ Pavlu Březovském řádné vysvětlení.
„V případě, že by v SZÚ opravdu došlo k tomu, že by nebyla respektována prioritizace tak, jak je nastavena, tak z toho vyvodím jednoznačně důsledky včetně případně osobní zodpovědnosti těch lidí, kteří by s tím byli spojováni,“ řekl na závěr Blatný.
Autor: Markéta Krejčí