Světová zdravotnická organizace se bojí indické mutace. Naplňují se nejhorší obavy, tvrdí odborníci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
WHO koronavir
Zdroj: Shutterstock.com

Indie je stále zmítána obrovskou koronavirovou vlnou. Nakažených tam přibývá po statisících denně. Jedním z důvodů, proč se tam nemoc tak nekontrolovaně šíří, je pravděpodobně i takzvaná indická varianta, která se tam objevuje. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji právě nedávno zařadila mezi zvláště znepokojivé verze viru. Podle dostupných dat se tato mutace rychleji šíří a může být i odolnější vůči vakcinaci.

Indická varianta koronaviru je již čtvrtá, která byla zařazena na seznam zvláště znepokojivých verzí viru. Tam WHO zařazuje ty typy viru, které můžou být nakažlivější, víc smrtící nebo rezistentní k vakcínám a lékům. Kromě ní tam patří varianty z Velké Británie, Jihoafrické republiky a Brazílie.

Světová zdravotnická organizace již v minulém týdnu uvedla, že se nyní aktivně zajímá o 10 variant koronaviru, které se objevují po celém světě. Jednou z nich byla donedávna právě varianta z Indie, která dostala označení B.1.617. Ta ale už přešla z těch pouze sledovaných k těm, které už jsou brány jako potenciálně nebezpečné.

Varianta z Indie byla v hledáčku již od prosince

Tato nová varianta se začala v Indii objevovat od prosince loňského roku. Od té doby se na ni zaměřili vědci a pozorněji ji zkoumali. Nyní přišla WHO se svými závěry. „Klasifikujeme ji jako znepokojivou variantu na globální úrovni. Jsou dostupné informace, které naznačují zvýšenou přenosnost,“ uvedla technická vedoucí WHO Maria Van Kerkhoveová.

Ta na tiskové konferenci zdravotnické organizace dále uvedla, že předběžné studie naznačují, že tato varianta se šíří rychleji než původní koronavirus. A také že existují jisté náznaky, že by mohla být odolná vůči stávajícím vakcínám. Zatím se ale jedná o spíše velmi silná podezření. Aby se závěry úplně potvrdily, je potřeba ještě více dat a studií.

Situace v Indii se nelepší

Situaci v Indii tak sleduje celý svět. Například americká univerzita Johnse Hopkinse, která se onemocněním covid-19 velmi intenzivně zbývá, uvedla, že podle dostupných dat zemře každý den v Indii na toto onemocnění necelé čtyři tisíce lidí. Nakažených potom přibývá denně kolem 390 000. Podle univerzity se jedná o zhruba čtyřprocentní nárůst oproti minulému týdnu.

Odborníci ale často uvádějí, že se v Indii provádí velmi málo testů. Předpokládají tedy, že čísla budou značně podhodnocená a nemocných i úmrtí bude nejspíše mnohem více. To dokládá i fakt, že nemocnice jsou přeplněné a spousta lidí tedy zůstává doma a snaží se si léčbu opatřit svépomocí. Nejčastěji na černém trhu.

Kromě léků chybí v indických zemích hlavně kyslík, kteří nemocní lidé covid-19 většinou potřebují. Pomoc nabídla například Evropská unie, Velká Británie, Čína či Spojené státy americké. Ty dokonce chtějí poskytnout Indii ingredience potřebné k výrobě vakcín.

Kvůli této situaci spousta zemí omezila s druhou nejlidnatější zemí světa styky. I přesto se indická varianta koronaviru objevila i ve světě, například v USA nebo Austrálii, velký problém s ní měli ve Velké Británii. Dále byla zachycena ve Švýcarsku, Belgii, Německu, ale také v Česku. Prozatím se ví o dvou případech této nebezpečné mutace u nás.

Autor: Markéta Krejčí



Související články