Testování žáků ve školách působí podezřele. Děti jsou doma možná zbytečně

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
deti testovani
Zdroj: Profimedia

Po několika prvních dnech, kdy se děti ve školách testují proti koronaviru, působí samotný proces testování čím dál víc podezřele. A to především proto, že počet odhalených případů u testovaných žáků se pohybuje v rámci setin procenta. Otázkou tedy je, zda jsou testy spolehlivé a je nutné vůbec zavírat školy. Informuje o tom CNN Prima News.

„Během prvního dne bylo otestováno 354 648 žáků a 138 766 zaměstnanců školských zařízení. Z testování vyšly nižší stovky pozitivních případů,“ informuje CNN Prima News s tím, že následující den podstoupilo antigenní testování sedmnáct a půl tisíce žáků a 10 700 zaměstnanců ve školách.

S čísly testovaných a odhalených případů přišel radní hlavního města Vít Šimral (Piráti). Podle něj mělo být testováno v Praze od začátku týdne necelých 40 tisíc žáků. PCR testy onemocnění prokázaly pouze u 15 dětí, což je 0,04 % pozitivních případů.

Testy jsou špatné, nebo děti zdravé

Podle Šimrala by bylo dobré následující data a informace vyhodnotit, řešit je s dalšími odborníky a na základě toho nastavit nová pravidla. „Pozitivita je opravdu nízká,“ popsal statistiku radní. Podle CNN Prima News tento úkaz může poukazovat na to, že testy nefungují zcela správně, nebo v Praze zkrátka nejsou pozitivní děti na COVID-19.

„Je to naprosto šílený výsledek. Buď jsou děti měsíce doma zbytečně, nebo jsou ty testy k ničemu,“ napsal na svůj Twitter člen představenstva a ředitel komunikace PPF Vladimír Mlynář.

Ministr školství Robert Plaga má ale v celé věci týkající se antigenních testů jasno. „Mají své limity, nejsou přesné,“ řekl pro CNN Prima News. On sám se staví za používání PCR testů na školách, a to na základě stanoviska expertů, kteří míní, že jsou přesnější. Jedinou nevýhodou je ale doba, než se zobrazí výsledek.

Jenže i tam, kde se skutečně PCR testy použily, jsou výsledky obdobné jako jinde. „U nás ve škole jedeme v pilotním programu, takže jsme prováděli jak antigenní testy Lepu, tak PCR testy ze slin. Měl jsem negativní i všechny PCR testy. Takže skutečně nedovedu říct, jestli jsou ty Lepu testy špatné, nebo dobré,“ řekl na Primě Michal Černý z Asociace ředitelů základních škol a ředitel základní školy v pražských Klánovicích.

Arenberger nízké počty nakažených očekával

„Protože děti byly doma a tolik se nedružily, je klidně možné, že je množství nemocných skutečně takhle malé. Netvrdím to kategoricky, ale u mě ve škole se to potvrdilo,“ dovysvětlil Černý.

Nízká čísla ale podle svého vyjádření ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával. Dle něho je to zcela srovnatelné s klasickým antigenním testováním u zdravé populace. Podobný názor má i bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Na rozdíl od PCR testu, který je pozitivní velmi dlouho a zachycuje jakoukoliv přítomnost třeba již neživého viru, vám antigenní test řekne pouze v tu dobu, kdy jste si udělali test, že jste s velkou pravděpodobností infekční, nebo neinfekční,“ řekl už dříve Blatný.

Antigenní testy neodhalí nakaženého, tvrdí odborníci

Výzkum Fakultní nemocnice v Motole ale odhalil, že negativně mohou vyjít výsledky antigenních testů i u lidí s onemocněním a příznaky nemoci. Více o tom řekl Pavel Dřevínek, přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol.

„Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním. Celková senzitivita antigenních testů se podle našeho zjištění pohybuje pod hranicí 70 procent. Náš odhad byl přitom zhruba 85 procent,“ řekl a následně dodal, „dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají.“

Autor: Ivan Glaser



Související články