Nošení roušek a respirátorů bylo po celý pandemický rok neustále opakovaným tématem. Někteří v nich viděli omezování osobní svobody, poté největší spásu celého lidstva, následovalo domácí šití roušek. Někdo dokonce považoval roušky za zkázu a ohrožování zdraví. Neuroložka prozradila novinářům, že nošení respirátorů může být spouštěčem migrény. Informovala o tom ČTK.
Pokud jste alespoň jednou za život zkusili, co dokáže taková migréna, víte, že to skutečně není nic příjemného.
Bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, přecitlivělost na světlo a zvuk… To jsou jedny z mnoha nepříjemností, které pocítí, když vás přepadne migréna.
Migréna není jen bolest hlavy
Někteří lidé nejsou ani schopni vstát z postele, nebo napsat zprávu, že nemohou dorazit do práce.
Migréna rozhodně není jen tak nějakým bolením hlavy a lidé, kteří znají pouze klasickou bolest hlavy, jen stěží pochopí, jak moc odlišnou bolest pociťují migrenici.
Při migréně není bolest hlavy tím jediným, co člověka vyřadí ze života a běžného fungování. Může vás zcela ochromit a paralyzovat.
Respirátory mohou být spouštěčem
Neuroložka Eva Medová z centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy vinohradské nemocnice tvrdí, že nošení respirátorů může zhoršovat bolesti hlavy a také může být spouštěčem migrény.
Lidé s těmito obtížemi se v době pandemie potýkali s tím, že měli při nákaze koronavirem tak silné bolesti hlavy, že jim na ně nezabíraly běžné léky. Na silnější migrény si někteří stěžovali i po očkování proti covidu.
Podle Medové trpí migrénou sedmnáct procent žen a šest procent mužů a nejčastěji se vyskytuje u lidí, kterým je mezi třiceti a čtyřiceti lety. Je to třetí nejčastější neurologické onemocnění.
Léčba existuje
Migréna však není tak úplně neléčitelná a těm nejtěžším případům může pomoci biologická léčba, kterou hradí zdravotní pojišťovna.
Léčba může snížit frekvenci a intenzitu nemoci. Ti, kteří jí trpěli například až dvacet pět krát ročně, mohou snížit počet až na pět krát ročně.
Vyvolat migrénu může velká řada spouštěčů. Někteří pacienti moou být náchylní na velký hluk, jiní zase na hormonální změny. Nejčastěji se pacienti setkávají s těmito spouštěči: stres a silné emoce, nekvalitní spánek, stravování, změny klimatu, intenzivní smyslové vjemy, nebo právě hormonální změny.
Zdroj: ČTK
Autor: Julie Bordášová