Česká vláda vymýšlí různé způsoby, jak donutit občany, aby se proti koronaviru nechali očkovat. Snaha se sice cení, ale zatím to vypadá, že hodně z nich i tak vakcínu odmítá. Je to z mnoha důvodů, tím nejčastějším je strach a také přesvědčení, že vakcínu prostě nepotřebují.
Biochemik Jan Konvalinka ale vyjádřil obavy z toho, že do budoucna by takoví lidé mohli zaplnit nemocnice a tisícovky z nich mohou zemřít. Stát pak bude řešit jiné otázky než dnes, především ty morální. Již od začátku však měla vláda jasně daný režim očkování.
Konvalinka si myslí, že v organizaci očkování jsou velké mezery
„Mysleli jsme si, že se starší 60 let nechtějí očkovat. Zdá se, že to tak není. Dostávám mnoho zpráv od lidí, kterým se nepodařilo zaregistrovat, a když ano, čekají na očkování u svého praktického lékaře,“ řekl Konvalinka. Již od prosince se mohli nechat očkovat právě lidé staršího věku, od nejstarších po ty mladší ročníky.
Systém pro registraci na očkování byl spuštěn na konci ledna, ale i dnes jsou čekací lhůty na očkování velmi dlouhé. A to i v případě, že očkovací centra mají dostatek vakcín. Podle Konvalinky se nyní musí hlavně doočkovat lidé nad 60 let, kterých může čekat ještě několik set tisíc.
Dlouhé čekací lhůty, registrace a následné čekání v centru na samotnou vakcínu ale nejsou největšími problémy. Sám Konvalinka přiznal, že se bojí hlavně toho, co udělají neočkovaní lidé. Co se vlastně stane, pokud se nechají očkovat všichni, ale zbývajících několik procent lidí to bude nadále odmítat?
„Nastane otázka, co dělat s tím zbytkem. Zatím je to zhruba 30 procent lidí. A pokud rozvolníme, takřka s jistotou to povede k tomu, že budeme mít tisíce a možná desetitisíce vážně nemocných a možná až tisíce obětí,“ uvedl Konvalinka pro CNN Prima NEWS.
Není to strašení, ale jsou to matematické výpočty
„Teď je tady otázka. Etická, možná zčásti právní, ale určitě morální – jestli kvůli lidem, kteří se vědomě a svobodně rozhodli, že se nenechají naočkovat, celou zemi zastavíme, protože se nám budou plnit nemocnice a budou umírat lidé,“ pokračuje v přemýšlení český biochemik.
Jednou z jeho myšlenek tedy je, že by neočkovaní lidé mohli platit vyšší zdravotní pojištění. Jejich rozhodnutí totiž povede k tomu, že budou potřeba větší výdaje na lékařskou péči, pokud se dostanou do nemocnice s těžkým průběhem nemoci. Lékaři přitom péči poskytnout musí, ať se jedná o „hlupáka, ignoranta nebo nezodpovědné osoby“.
Očkování ale neplatí na nejnovější mutace. V tom má Konvalinka jasno: „Delta je nebezpečná i mnohem infekčnější. Ale i u ní platí, že plné očkování velmi dobře chrání před vážným průběhem choroby.“ Všechny dostupné vakcíny fungují dobře a očkované lidi chrání. „Spolehlivě chrání před velmi vážným průběhem onemocnění a proti hospitalizaci, do jisté míry i proti infekci. I když tam je to už slabší,“ přiznal.
S trochou nadsázky také poznamenal, že to možná nebude trvat dlouho a dojdou písmenka řecké abecedy, podle kterých se jednotlivé mutace jmenují. Na tu poslední, lambdu, chybí dostatečné množství dat, aby se dalo říct, že proti ní bude očkování fungovat.
Zdroj: CNN Prima NEWS
Autor: Raina Tomanová